Jihokorejské námořnictvo uspořádalo cvičení v reakci na test KLDR

Události: Podle Soulu chystá KLDR další jaderné testy (zdroj: ČT24)

Jihokorejské námořnictvo uspořádalo v úterý v Japonském moři vojenské cvičení. Reagovalo tak na oznámení Severní Koreje, že provedla zkoušku vodíkové bomby, informovala agentura AP. KLDR podle všeho v neděli provedla už šestý jaderný test od roku 2006. Soul už v pondělí uspořádal pozemní a letecké manévry.

Námořního cvičení u východního pobřeží Jižní Koreje se účastnily válečné lodě včetně fregaty vážící 2500 tun, tisícitunové hlídkovací lodi a několika raketových lodí. Cílem byl nácvik odvetných opatření v případě severokorejských provokací, oznámilo ministerstvo obrany v Soulu. Další cvičení námořnictva se u jižních břehů Korejského poloostrova uskuteční podle ministerstva od středy do soboty.

Jižní Korea už v pondělí uspořádala cvičení, při němž simulovala útok na oblast, kde KLDR v neděli uskutečnila jaderný test. Cvičení, na kterém spolupracovala pozemní vojska a letectvo, bylo zamířené na zástupné cíle v Japonském moři a zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety.

Spojené státy připravují návrh nové rezoluce proti KLDR (zdroj: ČT24)

Šestý a dosud nejsilnější jaderný test Severní Koreje odsoudila v neděli a v pondělí řada zemí světa včetně USA, Číny či Ruska.

Podle jihokorejského listu Asia Business Daily, který se odvolává na zdroj z tajných služeb, začala KLDR na své západní pobřeží přesouvat objekt, který by mohl být mezikontinentální balistickou střelou. Přesun zahájila už v pondělí a pokračovala v něm pod rouškou noci na úterý. Jihokorejské ministerstvo obrany informaci listu nepotvrdilo.

Putin: Další sankce vůči KLDR by byly neefektivní

Uvalení tvrdších sankcí na KLDR kvůli jejímu jadernému a raketovému zbrojnímu programu by nezměnilo postoj vůdců v Pchjongjangu, ale mohlo by způsobit rozsáhlé lidské utrpení. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin.

Koreanista Bláha: Sankce proti KLDR nejsou zdaleka úplné (zdroj: ČT24)

Šéf Kremlu jaderný test KLDR odsoudil, zároveň ale varoval před „stupňováním vojenské hysterie“ kolem Severní Koreje, které by podle něj mohlo vést ke „globální katastrofě“. Pchjongjang se nevzdá svého jaderného programu, dokud se nebude cítit bezpečně, zdůraznil Putin. K řešení krize na Korejském poloostrově je podle něj zapotřebí dialog.

Podle ruského prezidenta byly sankce jako způsob, jak ovlivnit chování komunistického režimu, vyčerpány. Putin nicméně připustil, že Moskva je ohledně sankcí ochotna diskutovat o některých detailech.