Izrael je ve střehu, Hizballáh hrozí odplatou za golanský nálet

Jeruzalém - Kvůli hrozbě libanonského hnutí Hizballáh je izraelská armáda na severu země ve stavu pohotovosti. Hizballáh totiž slibuje odplatu za izraelský nálet na syrských Golanských výšinách, který zabil šest jeho členů a zřejmě i stejný počet příslušníků íránských Revolučních gard. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Jakuba Szántó utrpělo radikální hnutí v poslední době zjevné ztráty na své prestiži, proto se dá očekávat, že nenechá izraelský útok bez odvety.

Fenomén Horizontu: Hizballáh slibuje Izraeli odvetu (zdroj: ČT24)

Úder izraelských bojových vrtulníků na Golanech propojil tři konflikty: izraelsko-syrský, syrskou občanskou válku i válku mezi Izraelem a Hizballáhem. Vedle dvou předních velitelů Hizballáhu a generála íránských Revolučních gard je mezi mrtvými i Džihád Mughníja. 25letý muž byl synem legendárního teroristického mozku Hizballáhu Imáda Mugníji zabitého v roce 2008.

Šéf Hizballáhu Hassan Nasralláh slíbil odplatu. „Odveta je otevřená. Nikdo neřekl, že proti Izraeli nezasáhneme. Je to právo nejen Sýrie, ale celého protiizraelského odporu,“ varoval. Izraelské jednotky na severní hranici proto mají pohotovost, armáda dokonce na místo přesunula i baterie protiraketových střel Iron Dome. Většina expertů ale odhaduje, že Hizballáh o otevřenou válku nestojí, i když vojenské síly má připravené.

  • Jakub Szántó, blízkovýchodní zpravodaj ČT: „Hizballáh utrpěl v posledních měsících velmi tvrdé rány a zcela zjevné ztráty na své prestiži, že si zkrátka nebude moci dovolit ponechat izraelský útok bez odvety. Ani Hizballáh, ani jeho spojenec Teherán ale nemá zájem na rozpoutání nové války, tudíž se dá očekávat, že Hizballáh podnikne nějaké omezené akce.“

Podle vojenské rozvědky Hizballáh v posledních letech ukryl v těchto pohraničních kopcích a vesnicích tisíce raket namířených na Izrael. Vojenští analytici tvrdí, že není otázkou jestli, ale kdy vypukne další válka. „Jednotky Hizballáhu, které ovládají rakety, nebojují v Sýrii. Takže mají rozhodně možnost bojovat proti nám raketami, zatímco budou pokračovat v boji po boku syrských vládních vojsk,“ tvrdí bývalý důstojník izraelské vojenské rozvědky Mordechai Kedar.

Hizballáh v minulých dekádách ukázal, že umí udeřit i tisíce kilometrů daleko. Pumové útoky proti izraelské ambasádě a pak i židovskému centru v argentinském Buenos Aires zabily v letech 1992 a 1994 celkem 114 lidí. V noci z neděle na pondělí navíc za zatím nejasných okolností zemřel argentinský prokurátor, který vyšetřoval druhý z útoků.

Hizballáh - stát ve státě s vlastní armádou

Libanonské hnutí Hizballáh, v překladu Strana Boží, vzniklo zkraje 80. let pod vlivem íránské islámské revoluce. V říjnu 1983 jeho lidé provedli útok na americké velitelství v Bejrútu, kde zabili tři stovky vojáků z USA a Francie. Po konci občanské války na začátku 90. let vstoupilo hnutí do parlamentu. Když v roce 2005 zahynul při atentátu expremiér Rafík Harírí, vyšetřovatelé obvinili Hizballáh. Harírí usiloval o to, aby Sýrie stáhla vojáky z Libanonu. Ta je spolu s Íránem hlavním spojencem hnutí.

Dnes je Hizballáh dravou politickou stranou zastupující místní šíity. I s pomocí své vlastní armády kontroluje část hlavního města Bejrútu i jih země, mnohdy se o něm mluví jako o státu ve státě, který dlouhodobě volá po zničení Izraele. Své milice Hizballáh vybudoval s íránskou pomocí. Podle různých odhadů je tvoří až 30 tisíc ozbrojenců. Izraelské zdroje uvádějí, že ve výzbroji má asi 50 tisíc raket různého dostřelu. Členové hnutí teď bojují v Sýrii na straně diktátora Bašára Asada.

Během syrské krize Izrael několikrát bombardoval území pod kontrolou syrské vlády. Patrně se snažil zabránit tomu, aby do rukou Hizballáhu padly Asadovy sofistikované zbraně. I bez nich ale Strana Boží zůstává vlivným a hlavně nebezpečným regionálním hráčem. „Bojujeme v Sýrii, protože ji chceme bránit před extremisty. Chráníme takto vlastně i Libanon a jeho lid,“ tvrdí šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Speciální vysílání: Trump složí přísahu v rotundě Kapitolu

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stane 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskuteční uvnitř rotundy Kapitolu. Trump už dorazil do Kapitolu, kde složí přísahu. Poté zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů.
14:41Aktualizovánopřed 15 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 37 mminutami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 38 mminutami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 51 mminutami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 2 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 2 hhodinami

Biden preventivně omilostnil Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil preventivní milosti generálu Marku Milleymu, epidemiologovi Anthonymu Faucimu a členům vyšetřovacího výboru Kongresu a svědkům ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Předpokládá se, že se je snaží ochránit před potenciální „mstou“ nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
13:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
06:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...