Islámský stát prý v Iráku znovu zaútočil chemickými zbraněmi

Radikálové z Islámského státu prý použili chemikálie při dvou útocích poblíž severoiráckého Kirkúku. O život přišlo tříleté dítě a zranění utrpělo 600 lidí. Další stovky osob potom z místa prchly. Oznámila to agentura AP s odvoláním na zdroje z Kirkúku. Útoky byly hlášeny ráno z města Táza, které leží asi 20 kilometrů od Kirkúku. Před třemi dny IS totéž místo zasáhl raketami nesoucími chemikálie.

„Mezi ženami a dětmi zavládla panika. Lidé žádají centrální vládu, aby jim pomohla,“ sdělil zástupce místní správy Ádil Husajn. Na místo prý po prvním útoku dorazili němečtí a američtí odborníci, aby zjistili, jaké chemikálie munice obsahovala. Způsobila popáleniny, dušení a dehydrataci a osm lidí bylo kvůli vážnějším potížím převezeno do Bagdádu.

Podle AP se americké speciální jednotce podařilo v únoru zajmout šéfa jednotky IS, která se specializuje na vývoj chemických zbraní. Podle dosavadních poznatků Islámský stát použil v minulosti při útocích chlor a méně hodnotný yperit, který nemá účinnost pravého yperitu. „Je to hrozba, ale ne příliš velká. Neztrácíme kvůli tomu dobrý spánek,“ řekl v pátek mluvčí amerických sil působících v Iráku Steve Warren.

Podle irácké tajné služby se koalice bojující v Iráku zaměřila na výrobny chemické munice IS už v lednu. Terčem náletů jsou laboratoře i vybavení. IS vytvořil speciální jednotku zaměřenou na vývoj chemických zbraní, do které prý získal jak irácké vědce, kteří se podíleli na zbrojním programu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, tak také odborníky z ciziny. Odhaduje se, že IS se podařilo vyrobit omezené množství yperitu, protože byl detekován po loňských útocích IS na jedno město v Sýrii.