Islamisté mají na dosah kontrolu nad celou provincií Anbár

Damašek/Bagdád – Bojové milice hnutí Islámský stát (IS) jsou blízko dobytí dalšího klíčového bodu na cestě k Bagdádu. Město Hadísa, ležící na řece Eufrat severozápadně od Bagdádu, je poslední středisko provincie Anbár, držící se mimo kontrolu islamistů. Zástupci Anbáru požádali USA o vyslání pozemních jednotek, což ale Američané zatím odmítají. Místo toho by mohli získat nově k dispozici několik základen v Turecku. Podle Ankary je ale spolupráce stále ve fázi vyjednávání. Spojené státy by to v případě uzavření dohody měly při leteckých náletech do Sýrie výrazně blíž.

V neděli se objevila zpráva, že se Turci dohodli s USA na tom, že vycvičí 4 000 bojovníků z umírněné syrské opozice a umožní USA a jejich spojencům používat pro operace v Sýrii a Iráku své vojenské základny. Úřad tureckého premiéra dnes ale oznámil, že dohoda platí pouze o výcviku a o případném využití letecké základny Incirlik se stále vyjednává.

Kurdské jednotky už mezitím déle než měsíc bojují s Islámským státem o město Kobani na severu Sýrie. Při bojích tam zahynulo nejméně 500 lidí. Právě letecké údery USA a spojenců pomáhají kurdským jednotkám město ubránit. Kurdům se podařilo zastavit postup islamistů, kteří se nebezpečně blížíli, až v noci vytlačili islamisty ze dvou pozic. K osvobození města mají ale stále daleko.

Islámský stát ale stále kontroluje téměř polovinu tohoto kurdského města. Kobani leží na hranici s Tureckem a boje se začaly blížit až k tureckému pohraničnímu městu Mürşitpinaru, což by mohlo Kobani a lidi prchající z něj odříznout od spojení s Tureckem.

Do boje o strategické pohraniční město vstoupily před několika týdny USA a několik arabských zemí a bombardují pozice IS z letadel. Dnes tato letadla útočila na pozice IS na východě a jihu od Kobani. Velení americké armády sdělilo, že za neděli a dnešek USA spolu se Saúdskou Arábií vedly proti IS v Sýrii osm úderů včetně sedmi u Kobani. Čtyři letecké útoky na oblast jihovýchodně od města zničily kulometné stanoviště, zatímco tři další severovýchodně od Kobani zasáhly jednotku islamistů a poškodily několik objektů. Osmý úder zasáhl opevněnou pozici IS severozápadně od města Rakká.

Turecké jednotky dál vyčkávají u hranic se Sýrií
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

IS dobyl vesnice v okolí města a 6. října do něj vstoupil, přičemž obsadil některé jeho části na východě, jihu a západě. Do jeho rukou padlo rovněž velitelství kurdských jednotek, které leží severně od Kobani a asi kilometr od turecké hranice. V neděli večer začali Kurdové o tento svůj klíčový post znovu bojovat. Militantní islamisté ale na několik čtvrtí udeřili silným bombardováním. Turecká armáda rozmístila podél své hranice proti Kobani dělostřelectvo a obrněná vozidla. Do bojů proti IS se ale zatím nezapojila.

Anbár dlouho nevydrží, vzkazují jeho zástupci

Radikálové ze skupiny Islámský stát ale rychle postupují i v Iráku. Ovládají už 80 procent území provincie Anbár a hrozí, že ji získají celou. Jednou z posledních odolávajících enkláv je město Hadísa – není ovšem jisté, jak dlouho.

CNN připomíná, že pokud padne Anbár do rukou IS, bude mít tato skupina pod kontrolou pruh území dlouhý přes 560 kilometrů a táhnoucí se od syrského města Rakká, kde má IS hlavní stan. Radikálové obsazují Anbár od začátku roku, kdy využili nespokojenosti tamních sunnitských kmenů s politikou Bagdádu vůči nim.

Iráčtí vojáci a členové anbárských kmenů, které pomáhají provincii bránit, pohrozili, že složí zbraně, jestliže nezasáhne americká armáda. Podle zástupce provinční rady Faláha Ísávího jsou vojáci špatně vycvičení a chybí jim kvalitní vybavení. Z kmenových bojovníků jich 1 800 padlo nebo bylo zraněno.

Ačkoli vojsko a kmeny chtějí na pomoc americké vojáky, Bagdád o ně nežádá. Američtí představitelé citovaní CNN trvají na tom, že pozemní jednotky do Iráku vyslány nebudou. IS má v Anbáru údajně na 10 tisíc svých lidí, které stáhl ze Sýrie a již obsazeného Mosulu na severu Iráku.

Islámský stát

Radikální organizace vznikla jako odnož al-Káidy v roce 2013. Jejím centrem se stalo první dobyté město Rakká ve východní Sýrii.

V červnu tamní milice obsadila velkou část severního Iráku a postoupila směrem k Bagdádu. Na dobytých územích vyhlašuje samozvaný „chalífát“, v němž přísně uplatňuje svoje vnímání práva šaría.

Terčem nájezdů jsou zejména šíitští muslimové a také všechny nemuslimské skupiny (například jezídové či křesťané).

Nechvalně známé jsou brutální praktiky IS včetně popravování vojáků, západních novinářů nebo humanitárních pracovníků.

Podle CIA mají islamisté na území Sýrie a Iráku na 31 tisíc bojovníků. Navíc k nim odjíždí stále více mladých sympatizantů ze západních zemí.

V poslední době čelí IS v Iráku protiofenzivě kurdských milicí a také náletům ze strany USA, Francie a aliance některých arabských států.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Speciální vysílání: Trump se stal prezidentem USA

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a nyní přednáší svůj projev. Později zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 9 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 2 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 3 hhodinami

Biden preventivně omilostnil Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil preventivní milosti generálu Marku Milleymu, epidemiologovi Anthonymu Faucimu a členům vyšetřovacího výboru Kongresu a svědkům ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Předpokládá se, že se je snaží ochránit před potenciální „mstou“ nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
13:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
06:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...