Arcibiskup z Canterbury a hlava anglikánské církve Justin Welby oznámil, že odstoupí. S odkazem na jeho vyjádření o tom informovala agentura Reuters. Welby čelil výzvám k rezignaci od minulého týdne, kdy vyšlo najevo, že zatajoval informace o zneužívání mladých mužů a chlapců.
Arcibiskup z Canterbury rezignuje kvůli zatajování zneužívání
„Poté, co jsem požádal o laskavé svolení Jeho Veličenstva krále (Karla III.), jsem se rozhodl rezignovat na funkci arcibiskupa z Canterbury,“ informoval Welby s tím, že musí přijmout osobní odpovědnost i odpovědnost z titulu své funkce. Rozhodnutí by podle něj mělo být jasným dokladem, jak vážně anglikánská církev chápe potřebu změny a hluboký závazek vytvořit bezpečnější církev.
„Odstupuji a se zármutkem myslím na všechny oběti a přeživší zneužívání,“ uvedl v prohlášení osmašedesátiletý Welby.
Církev minulý týden zveřejnila výsledky z vyšetřování činů dobrovolníka a právníka Johna Smythe, který během téměř pěti desetiletí sexuálně, psychicky a fyzicky zneužil asi třicet chlapců a mladých mužů ve Spojeném království a dalších 85 v Africe. Ze zprávy vyplývá, že Welby policii o Smythovi neinformoval, ačkoli o zneužívání věděl od srpna 2013, kdy byl již canterburským arcibiskupem. Smyth zemřel v roce 2018.
Mluvčí britského premiéra Keira Starmera řekl, že ministerský předseda Welbyho rozhodnutí respektuje. Stephen Cottrell, arcibiskup z Yorku a druhý nejvýše postavený duchovní anglikánské církve, Welbyho rezignaci označil za „správnou a čestnou věc“.
Hlava anglikánské církve by měla být „morálním majákem“
Podle spolupracovníka ČT ve Velké Británii Ivana Kytky je potřeba zdůraznit, že v případu nešlo o jakoukoliv Welbyho osobní účast. Kytka také dodal, že ačkoliv byl končící arcibiskup vystaven mediálnímu tlaku, nic až do pondělí nenasvědčovalo tomu, že by výsledky vyšetřování měly vést k jeho pádu.
Spolupracovník ČT rovněž popsal, jakou roli má hlava anglikánské církve. „Kromě toho, že je nejvyšším činným církevním představitelem, je také členem Sněmovny lordů, tedy horní komory britského parlamentu. Je nejvyšším činným představitelem celé anglikánské církve,“ popsal. Ta má podle Kytky po celém světě zhruba 85 milionů věřících. „Měl by být také jakýmsi morálním majákem a člověkem, který bude příkladem všem biskupům a všem církevním činitelům. A to, myslím, byla právě ta okolnost, že před těmi deseti nebo jedenácti lety zklamal,“ vysvětlil.
Výběr nového arcibiskupa je podle něj poměrně krkolomný. „Formálně jmenuje novou hlavu anglikánské církve britský panovník král Karel III. Ten tak postupuje na návrh britského premiéra Keira Starmera a ten zase postupuje na návrh příslušné výběrové komise,“ konstatoval Kytka. „Obvykle praxe bývá taková, že do pozice arcibiskupa je jmenován některý z biskupů. Už dnes (v úterý) se objevila jména několika z nich, kteří by se měli dostat do užšího výběru,“ dodal. Komplikovaný výběr nástupce podle britské BBC potrvá nejméně šest měsíců.