Greta je na Manhattanu. Švédská aktivistka dokončila plavbu přes Atlantik

Jachta Malizia 2 s šestnáctiletou švédskou aktivistkou za ochranu klimatu Gretou Thunbergovou na palubě po dvoutýdenní plavbě odpoledne místního času (večer SELČ) zakotvila v newyorském přístavu na Manhattanu.

„Děkuji všem, kteří nás na vodě přivítali,“ napsala švédská dívka na Twitteru. Thunbergovou na cestě do přístavu doprovázely nejen plachetnice OSN, ale také další plavidla včetně lodí s novináři.

Thunbergová poslední míle plavby strávila na přídi, ze které také sledovala, jak jachta proplouvá kolem newyorských dominant včetně Verrazzanova mostu spojujícího Staten Island s Brooklynem, sochy Svobody či mrakodrapů Manhattanu.

Na břeh, kde ji čekal dav příznivců, dívka vstoupila se svým známým transparentem s nápisem Školní stávka za klima. Thunbergová na tiskové konferenci v přístavu poděkovala všem, kdo ji přišli přivítat, a všem, kteří ji v jejím klimatickém tažení podporují.

Greta Thunbergová po připlutí do New Yorku
Zdroj: Mike Segar/Reuters

Ve Spojených státech školačka pronese 23. září projev na klimatickém summitu, který v sídle OSN v New Yorku na okraj Valného shromáždění pořádá generální tajemník OSN António Guterres.

Organizace spojených národů vyslala aktivistce na uvítanou 17 plachetnic, které reprezentují 17 cílů udržitelného rozvoje. Symboly těchto cílů byly zobrazeny na plachtě každé z lodí, které na Thunbergovou čekaly u břehů Manhattanu. Kromě klimatických opatření patří mezi cíle udržitelného rozvoje také například konec chudoby a rovnoprávnost žen.

Greta Thunbergová připlula do New Yorku
Zdroj: Mike Segar/Reuters

Greta chce minimalizovat svou uhlíkovou stopu

Thunbergová dlouhodobě odmítá cestování letadlem kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež letadla produkují. Vzhledem k tomu, že i zaoceánské lodě jsou velkými znečišťovateli životního prostředí, rozhodla se aktivistka nakonec pro plavbu na závodní jachtě Malizia 2. Tu pohání energie z obnovitelných zdrojů a podle Thunbergové za sebou loď nezanechává žádnou uhlíkovou stopu.

Vedle německého kapitána Borise Herrmanna Thunbergovou na dvoutýdenní plavbě doprovázel její otec Svante, dokumentarista Nathan Grossman a Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové. Posádka se vydala na cestu z jižní Anglie 14. srpna.

Kapitán Herrmann už dříve upozornil, že předností plavidla je rychlost, nikoli komfort, a že prostory lodi jsou velmi stísněné, což potvrzuje i jedna z fotografií na twitterovém účtu Thunbergové. Cestovatelé se navíc museli vypořádat s těžkými podmínkami, když projížděli Golfským proudem. Moře bylo neklidné a setkali se i s bouří.

Podle dřívějšího twitterového příspěvku se školačka na příjezd velmi těšila. Dopoledne na Twitteru radostně ohlásila: „Země! Světla Long Islandu a New Yorku před námi!“