Google začal ve virtuálních městech mazat obličeje lidí

Praha - Americký internetový vyhledávač Gogole začal rozostřovat obličeje lidí, které jsou k vidění díky populární aplikaci Street View, nadstavbě populárních Google Maps.

K rozmazávání obličejů donutily americký gigant stížnosti některých obyvatel, kteří byli vyfotografováni při choulostivějších situacích. „Jedna paní si například stěžovala, že jí někdo vyfotil, jak se opaluje na pláži. Obličej dalšího člověka byl zase zachycen, když vycházel ze sex shopu,“ říká počítačový odborník Jiří Donát.

Google udělal ústupek v podobě algoritmu, který maže tváře všech lidí. Jejich těla i vše ostatní ale zůstane. „Problém ovšem je, že kromě tváře se občas smaže i něco jiného. Googlu to ale nevadí, protože než aby vypnul celou aplikaci, nechá to raději takhle,“ tvrdí Donát. Podle něj se celý algoritmus do doby, než Google rozjede Street View i v Evropě, vyladí.

V Evropě by ale mohl Google narazit na ochranu práv osobnosti. Evropská unie se už totiž dala slyšet, že Street View nejspíše není v souladu s některými zákony členských zemí. Již dříve se nerozšířenější internetový vyhledávač potýkal s problémem zobrazování vojenských základen. Z takových snímků totiž vznikaly dokonalé mapy, díky čemuž hrozilo bezpečnostní riziko.

V budoucnosti by se zobrazováním obličejů konkrétních lidí mohly vznikat další problémy. Jiří Donát upozorňuje, že Street View není jedinou podobnou aplikací na internetu, která zobrazuje virtuální města.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při izraelském úderu zahynulo nejméně dvanáct zdravotníků, uvádí Libanon

Při izraelském úderu na zdravotnické středisko v jiholibanonském městě Burdž Kalavíja zahynulo v noci na sobotu nejméně dvanáct zdravotníků, uvedlo podle agentury AFP libanonské ministerstvo zdravotnictví. Letectvo židovského státu v odvetě za raketové a dronové útoky proíránského teroristického hnutí Hizballáh každý den útočí na cíle na území Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Jeruzalém k přímým jednáním s Bejrútem o příměří.
12:55Aktualizovánopřed 23 mminutami

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřeli nejméně čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a nejméně patnáct dalších utrpělo zranění při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast, informoval na telegramu šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska.
06:54Aktualizovánopřed 40 mminutami

Teherán chce v odvetě za útok USA na ostrov Charg udeřit v Emirátech

Spojené státy začnou velmi brzy doprovázet plavidla Hormuzským průlivem, aby je chránily před íránskými útoky, uvedl podle agentur americký prezident Donad Trump. Oznámil rovněž, že americká armáda zcela zničila vojenské cíle na íránském ostrově Charg, který slouží jako exportní terminál pro devadesát procent íránského vývozu ropy. Teherán slíbil odvetu.
05:08Aktualizovánopřed 57 mminutami

Na stres z válek pomůže mediální dieta, radí psycholožka

Změny klimatu, dopady nástupu umělé inteligence, rusko-ukrajinská válka a teď i konflikt s Íránem. Lidé v současném světě čelí enormní vlně negativních zpráv. Psycholožka Alena Slezáčková radí nasadit mediální dietu, tedy vybalancovat míru informací a nenechat se jimi zahltit. Naopak varuje před permanentním scrollováním na mobilu. Před malými dětmi by se situace neměla bagatelizovat, míní rovněž psycholožka.
před 3 hhodinami

Vzdušný útok zasáhl ambasádu USA v Iráku, píší média

V Bagdádu byl v sobotu časně ráno zasažen areál americké ambasády, nad kterým pak byl pozorován oblak černého dýmu, uvedla agentura AFP. Informace se ale rozcházejí ohledně typu úderu. Podle prvního iráckého bezpečnostního zdroje zasáhl jednu z budov dron, podle dalšího zdroje dopadla na přistávací plochu pro helikoptéru raketa. Velvyslanectví se k incidentu bezprostředně nevyjádřilo.
před 5 hhodinami

Exploze poničila židovskou školu v Amsterdamu

Exploze v Amsterdamu v noci poškodila židovskou školu, podle primátorky města Femke Halsemaové šlo o cílený útok na židovskou komunitu. Nizozemská veřejnoprávní stanice NOS uvedla, že výbuch zasáhl vnější zeď školy ve čtvrti Buitenveldert a způsobil pouze menší škody. Žádné oběti nejsou hlášeny.
08:20Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda USA získá za zprostředkování dohody o TikToku deset miliard dolarů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard korun) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
00:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump odmítl Putinův návrh na přesun íránského uranu do Ruska, píše Axios

Ruský vládce Vladimir Putin tento týden v telefonátu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem navrhnul přesun íránského obohaceného uranu do Ruska jako součást možné dohody o ukončení války USA a Izraele s Íránem, šéf Bílého domu jeho nabídku odmítl. S odvoláním na své zdroje to napsal server Axios. Washington ani Moskva tyto informace nekomentovaly.
00:03Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...