Gilad Šalit je už pět let v zajetí

Jeruzalém - Stovky Izraelců dnes na různých místech v Izraeli pořádaly manifestace na podporu vojáka Gilada Šalita, který byl právě před pěti lety unesen do pásma Gazy. Jeho únosci z palestinského radikálního hnutí Hamás vzkázali, že Šalit neuvidí světlo, dokud za něj Izrael nebude ochoten propustit vězněné Palestince. Výzvy k propuštění tankisty přicházejí i z ciziny a Červený kříž žádá, aby Hamás podal důkaz, že je rukojmí naživu. Poslední zpráva o něm je dva roky stará.

Na shromáždění v Kerem Šalomu u hranice pásma Gazy byl přečten dopis Šalitova dědečka. Cvi Šalit v něm kritizuje vládu Benjamina Netanjahua za neochotu přistoupit na podmínky únosců. „Tím, že nechce přijmout kompromis, premiér každým dnem ohrožuje život mého vnuka,“ napsal.

„Pět let je kulaté číslo, ale pro nás je to jen další den bez Gilada, je to stejné jako včera, jako předevčírem. Vyzýváme premiéra, aby udělal všechno, aby podepsal dohodu a Gilad mohl zpátky domů.“

2 minuty
Šalit je pět let v zajetí
Zdroj: ČT24

Shromáždění se konala na několika místech na hranici pásma Gazy, stovky lidí přišly i před Netanjahuovu jeruzalémskou rezidenci. Tam na znamení nesouhlasu s postupem vlády už rok žijí ve stanu Šalitovi rodiče.

Nyní čtyřiadvacetiletý Šalit má kromě izraelského také francouzské občanství. K akci v Jeruzalémě se připojil francouzský velvyslanec v Izraeli Christophe Bigot a Avivě a Noamovi Šalitovým předal dopis od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Připomínku únosu zorganizoval v Gaze také Hamás. Vytvořil maketu cely, v níž seděl muž převlečený za izraelského vojáka. Před ním byl koláč ozdobený pěti květy na znamení délky zajetí. Z tlampače zněl autentický záznam starý dva roky, na němž Šalit prosil Netanjahua, aby ho osvobodil. „Červený kříž žádá, aby byl Šalit propuštěn. A my se ho ptáme, zda slyšel o 7000 Palestincích držených v izraelských celách,“ stálo na transparentu připevněném na maketě cely.

Ozbrojené křídlo Hamásu oznámilo, že Šalit „neuvidí denní světlo“, dokud nebudou na svobodě palestinští vězni.

Manifestace na podporu Gilata Šalita
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump děkuje Íránu, že nepopravuje. Vojenský úder si prý rozmyslel

Protivládní protesty v Íránu teokratický režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní odborníci. Podle obhájců lidských práv zemřely tisíce lidí. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 31 mminutami

Kadyrovův syn byl po autonehodě hospitalizován ve vážném stavu, píší média

Osmnáctiletý syn autoritářského čečenského vůdce Ramzana Kadyrova se zranil při automobilové havárii v Grozném, správním středisku severokavkazského Čečenska, které je autonomní republikou Ruské federace. Informovala o tom ruská opoziční média či stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Adam Kadyrov byl v pátek v bezvědomí hospitalizován v hlavní grozenské nemocnici a v noci na sobotu letecky dopraven do Moskvy. Podle RFE/RL je jeho stav vážný.
před 47 mminutami

Americký úřad vydal varování pro lety nad částí východního Pacifiku

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal v pátek varování pro americké letecké společnosti a vyzval je, aby dbaly zvýšené opatrnosti při letech nad východním Tichým oceánem poblíž Mexika, Střední Ameriky a částí Jižní Ameriky. Zdůvodnil to vojenskými aktivitami a možným rušením satelitní navigace, informovala agentura AP.
před 1 hhodinou

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko v noci na sobotu zaútočilo v jihovýchodní ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Moskva zároveň tvrdí, že ruská protivzdušná obrana ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.
před 1 hhodinou

Syrské síly ovládly Dajr Háfir, Kurdové chtějí změnu ústavy

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městem Dajr Háfir na severu země, z něhož se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrské demokratické síly (SDF). Píše to agentura AFP. Syrští Kurdové mezitím oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
před 4 hhodinami

Obavy z budoucnosti mladí Číňané rozptylují pomocí AI věštců

Mladí Číňané se zamilovali do věštění. Pohled do budoucna jim už ale nenabízí kartářky, prognostici nebo tvůrci horoskopů, ale stále častěji umělé inteligence, především domácího původu.
před 6 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
před 6 hhodinami

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...