Francouzská vláda chce kvůli Euru prodloužit výjimečný stav

Francouzská vláda navrhuje prodloužit výjimečný stav zavedený loni v listopadu po pařížských teroristických útocích o další dva měsíce, tedy do 26. července. Premiér Manuel Valls to zdůvodnil pořádáním fotbalového mistrovství Evropy, které se bude ve Francii konat od 10. června do 10. července.

„Výjimečný stav nemůže trvat věčně, ale co týče takových velkých akcí, jako je Euro 2016 nebo Tour de France 2016, rozhodli jsem se – já, prezident a ministr vnitra – že je třeba ho prodloužit,“ prohlásil Valls ve francouzském rozhlase.

Opatření, které je trnem v oku ochráncům lidských práv, platí od teroristických atentátů, které si 13. listopadu v Paříži vyžádaly 130 obětí. Původně mělo skončit 26. února, ale deset dní před tím schválil parlament žádost vlády o tříměsíční prodloužení.

Policisté hlídkující v Paříži
Zdroj: Reuters/Gonzalo Fuentes

Na základě výjimečného stavu ve Francii může kupříkladu policie i bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění. Od listopadových atentátů hlídkují v ulicích vedle policistů i ozbrojení vojáci.

Ochránci lidských práv vidí v podmínkách výjimečného stavu ohrožení demokracie. Své znepokojení již několikrát sdělilo Paříži i vedení Rady Evropy (RE). Francouzská Liga pro lidská práva (LDH) začátkem roku požádala nejvyšší právní autoritu v zemi, aby se výjimečný stav zrušil, nebo aspoň omezil. Státní rada to ale odmítla.

Od zavedení výjimečného stavu provedli policisté asi 3,5 tisíce razií a zatkli na 400 lidí. Podle šéfa Europolu ale není jisté, jestli se podařilo pochytat všechny komplice vrahů z 13. listopadu.

Už žádný Bataclan. Zvláštní jednotky trénují na nejhorší

Francouzské speciální jednotky mezitím hledají novou taktiku. „Víme, že během velkých teroristických útoků přijde většina obětí o život během prvních minut. Obzvlášť jasně nám to ukázal útok v Bataclanu,“ konstatoval francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

V Bataclanu trvalo policejnímu komandu téměř tři hodiny, než zahájilo akci. Navíc vázla i koordinace. Podle svědectví jednoho z velitelů mohla daleko dřív zaútočit armádní jednotka, rozkaz ale nepřišel. Podle nové strategie musí být speciální síly na místě do dvaceti minut, ať už teroristi udeří kdekoliv v zemi.

Události: Francie prodlouží výjimečný stav (zdroj: ČT24)