Francie žije aférou kolem nahrávek Sarkozyho soukromých hovorů

Paříž - Ve Francii vyvolalo skandál zveřejnění pracovních a soukromých hovorů bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Za jeho vlády je tajně nahrával jeho poradce Patrick Buisson. Kromě nelichotivých komentářů k politickému dění obsahují i privátní konverzaci Sarkozyho s jeho manželkou Carlou. Manželé chtějí hnát celou záležitost k soudu. Nahrávky prý někdo ukradl.

Nahrávky obsahují stovky hodin hovorů a pocházejí z let 2007 až 2012, kdy stál Sarkozy v čele Francie. Některé z nich zveřejnil například satirický magazín Le Canard Enchaine. V rozhovorech se Sarkozy a další osobnosti v dobách jeho vlády vyjadřují bez obalu k vládním a stranickým personálním změnám a politickým strategiím.

Mezi zveřejněnými záznamy je i rozhovor mezi Sarkozym a jeho manželkou Carlou o jejich soukromém a služebním bydlení. Exprezident se pozastavuje nad tím, že si draze pronajímají rodinný dům, když disponují třemi služebními byty. „No jo, ale to je, protože tě vydržuji. A já myslela, že jsem si brala chlápka s velkým platem,“ reagovala podle webu deníku Le Parisien se smíchem dcera italského průmyslníka a bývalá modelka Carla. Ve stejně žertovném tónu se Sarkozy raduje, že svatbou s ní vlastně hodně zbohatl.

Budoucí Sarkozyho kariéra může být kauzou ohrožena

Skandál podle komentářů ohrožuje předpokládaný návrat Sarkozyho na politické výsluní a poškozuje jeho pravicovou stranu UMP před nadcházejícími obecními volbami. „Je to odporné,“ zhrozil se bývalý Sarkozyho premiér François Fillon. Exprezident se podle slov jeho blízkého spolupracovníka Henriho Guaina cítí zrazen. Jeho advokáti už začali s právními kroky, jež by měly zabránit, aby se na veřejnost dostala další část nahrávek.

Nicolas Sarkozy
Zdroj: ISIFA/Sipa Press/ALFRED

Političtí rivalové se hned pustili do kritiky Sarkozyho

„Nahrávky vrhají syrové světlo na pětileté vládnutí Sarkozyho. Pět let intrik, zrad, cynismu, peněz a pohrdání státem,“ prohlásil šéf vládní Socialistické strany Harlem Désir. „Je to ohromně vážná aféra. Je řeč o odposlouchávání nejvyšších státních osobností,“ zdůraznila ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová.

Čtyřiašedesátiletý historik a politolog Buisson je známý svou náklonností ke krajní pravici. Byl pokládán za šedou eminenci Sarkozyho, v jehož kampaních a politice prosazoval v otázkách bezpečnosti a přistěhovalectví některé postoje blízké krajně pravicové Národní frontě. Byl vždy trnem v oku i mnohým představitelům UMP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
11:43Aktualizovánopřed 4 mminutami

Komise žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
12:54Aktualizovánopřed 11 mminutami

Člun s keporkakem zvaným Timmy pokračuje v cestě do Severního moře

Nákladní člun, na nějž se v úterý 28. dubna podařilo naložit keporkaka, který koncem března uvázl na mělčině u německého pobřeží, pokračuje v plavbě. Podle plánu má proplout kolem dánských ostrovů a okolo Jutského poloostrova do Severního moře, kde záchranáři velrybu plánují vypustit. Za noc urazili přibližně 50 kilometrů a ráno proplouvali kolem ostrova Fehmarn. Cesta by měla trvat několik dní. Osud velryby, které podle města Timmendorfer Strand začali přezdívat Timmy, poutá už řadu týdnů pozornost německých i zahraničních médií a veřejnosti.
před 19 mminutami

Ukrajina oznámila, že drony zasáhla sankcionovaný tanker

Ukrajinská armáda uvedla, že v Černém moři asi 210 kilometrů jihovýchodně od ruského přístavního města Tuapse zasáhla drony sankcionovaný tanker pod kamerunskou vlajkou, který Rusko využívalo k vývozu ropných produktů. Ukrajinská tajná služba SBU ve stejný den uvedla, že zasáhla přečerpávací stanici v ruském Permu, která je od hranic Ukrajiny vzdálená 1500 kilometrů.
12:20Aktualizovánopřed 30 mminutami

Meta dostatečně nechrání děti na sítích, předběžně shledala Evropská komise

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Firmě hrozí vysoká pokuta. Komise také ve středu vyzvala státy EU k rychlému zavedení aplikace pro ověřování věku.
09:17Aktualizovánopřed 50 mminutami

Evropský parlament schválil svou pozici k úpravě systému ETS 2

Evropský parlament (EP) schválil své stanovisko k návrhu Evropské komise (EK) na změnu rezervy tržní stability v novém systému obchodování s emisemi pro silniční dopravu, budovy a další odvětví EU ETS 2, která má vstoupit v platnost v roce 2028. Návrh EP v případě nárůstu cen umožňuje uvolňovat povolenky z rezervy tržní stability o měsíc dříve oproti návrhu EK a předpokládá zastropování ceny za tunu CO2.
před 51 mminutami

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
10:35Aktualizovánopřed 59 mminutami

Slovenský nejvyšší soud potvrdil útočníkovi na Fica 21 let vězení

Slovenský nejvyšší soud ve středu potvrdil trest jednadvacet let vězení pro útočníka, který předloni střelbou z pistole vážně zranil premiéra Roberta Fica (Smer). Soud zároveň potvrdil právní kvalifikaci tohoto skutku jako zločin teroristického útoku. Rozsudek je pravomocný. Obžalovaný Juraj C. tak neuspěl s odvoláním proti loňskému rozsudku nižšího soudu.
11:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...