Ekonomika proti přírodě. Tropické lesy na Yucatánu protne železnice

3 minuty
Horizont ČT24: Mayská magistrála
Zdroj: ČT24

Jedna z nejslavnějších turistických destinací na světě, mexický poloostrov Yucatán, řeší velký problém. Vláda tam plánuje postavit železnici, která propojí pláže na pobřeží s proslulými mayskými památkami. Jenže projekt vede skrz výjimečný ekosystém a ochránci přírody i někteří vědci varují, že přinese víc škody než užitku.

Na jedné straně Yucatán nabízí bílé pláže a krystalicky čisté moře, na druhé straně úchvatné předkolumbovské pyramidy. A mezi nimi se rozprostírají nekonečné lány tropického porostu.

To se ale teď rychle mění. Stroje planýrují osmnáct metrů široký pruh území, na který dělníci postupně kladou koleje takzvaného Mayského vlaku. „Jde o to, aby lidé, kteří přijedou do Cancúnu – jde o 30 milionů návštěvníků (ročně) – nezůstali jen v Cancúnu, ale vyrazili do celého Quintana Roo,“ vysvětluje význam projektu mexický prezident Manuel López Obrador.

Cancún a Quintana Roo má propojit 1500 kilometrů dlouhá železnice za dvacet miliard dolarů.

Kácení tropického porostu na Yucatánu
Zdroj: Reuters/Jose Luis Gonzalez

Znečištěná voda a narušené biologické koridory

Většinu Yucatánu ovšem tvoří velká vápencová krasová tabule. A díky porézní půdě vznikly ohromné podzemní zásobárny vody a unikátní jeskynní systém, kde žijí například četné skupiny netopýrů. To všechno je teď podle ochránců přírody ohrožené.

„Už se sem dostal stavební materiál, který do jeskyně nepatří. Takže můžeme potvrdit, že stavební materiál sem protéká a kontaminuje naši pitnou vodu,“ říká ochranářka Cristina Nolascová.

Raúl Padilla díky fotopastem sleduje další ohrožený druh, jaguáry. Ti v oblasti žijí po tisíciletí. Mají zažité trasy, kudy se pohybují a kde hledají vodu v horkých a suchých letních měsících. Ochranář se obává, že železnice bude mít na jejich populaci neblahý vliv.

„Jakákoli podobná stavba – silnice, železnice nebo elektrické vedení – vytvoří bariérový efekt, který naruší biologický koridor, kudy zvířata putují. Je velmi důležité biologické koridory udržet, pokud chceme v naší zemi tyto druhy zachovat,“ upozorňuje.

Stavba železnice napříč Yucatánem
Zdroj: Reuters/Jose Luis Gonzalez

Běžní Mexičané vidí v železnici příležitost

Vláda má ale také pro stavbu své argumenty. Mayský vlak podle ní do roku 2030 vytvoří 715 tisíc nových pracovních míst a zhruba milion lidí vytáhne z chudoby.

Plán má podporu i řady místních obyvatel, na které dosud centrální vláda spíš zapomínala. „Přivede to sem infrastrukturu a turistiku, což je náš hlavní zdroj příjmů,“ hlásí jeden z místních. „Lidem ve vesnici to přineslo práci, v obchodě se prodá víc nápojů, řada lidí na tom vydělává. Ano, je to velmi dobré,“ pochvaluje si zase majitelka obchodu.

Jenže podle ochránců je naopak velmi špatné, že stavba může za pouhou dekádu narušit výjimečný systém jeskyní propojených nejdelší podzemní řekou na světě, který vznikal miliony let a kde archeologové dodnes nacházejí pozůstatky fascinujících civilizací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 3 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 7 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 7 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...