Saly (Senegal) - Pytláctví a ničení původního prostředí jsou hlavními hrozbami pro přežití antilop Derbyho v západní Africe. Shodli se na tom odborníci a diplomaté z osmi zemí na sympoziu, které pořádají čeští vědci v senegalském letovisku Saly. Populace antilop, které v přírodě vymírají, se za uplynulý rok v řízeném chovu v rezervacích rozrostla o dalších 16 mláďat. Vědci nyní zvažují vypuštění zvířat zpět do přírody.
Díky Čechům možná přibude v Africe antilop
Třídenní sympozium uspořádali členové sdružení Derbianus CSAW, kteří při České zemědělské univerzitě v Praze vedou v Senegalu program na záchranu ohrožené antilopy. Vedle specialistů z univerzit či zoologických zahrad se ho zúčastnili i delegáti z Mali a Guineje, kde by antilopa Derbyho mohla stále přežívat.
„Je zcela zřejmé, že tento živočich je velmi blízko vymření. Snažíme se vymyslet strategii, jak tento trend zastavit,“ řekl předsedající David Mallon z Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Mezi největší hrozby pro zmenšující se divokou populaci antilop patří podle odborníků také problematické prosazování ochrany přírody nejen v útočišti antilop, národním parku Niokolo Koba, ale v afrických podmínkách obecně. Nutný je i další výzkum ekologie antilop. „Pro nás to znamená například i zvážit vypuštění odchovaných zvířat do přírody a jejich další sledování pomocí vysílaček,“ řekla předsedkyně sdružení Derbianus Karolína Brandlová.
Ředitelství národních parků Senegalu (DPN) zvažuje variantu vybudování chovné obory přímo na území parku Niokolo Koba. Právě tam by bylo možné umístit zvířata odchovaná v rezervacích Bandia a Fathala, řekl ředitel DPN Souleye Ndiaye. Postup hodlá po sympoziu projednat s majiteli rezervací a českým týmem.
Podle české velvyslankyně v Maroku Michaely Froňkové Senegal vnímá české aktivity pozitivně díky dlouhodobé koncepci, uskutečnění dalších konkrétních kroků si ale vyžádá „hodně trpělivosti“. Totéž podle ní platí i pro případný vývoz antilop do zoologických zahrad. Západní poddruh antilopy Derbyho se dosud do žádné zahraniční zoo nedostal.
Čeští vědci se záchraně ohrožené antilopy v Senegalu věnují od roku 2000. Stádo složené z jednoho samce a pěti samic, odchycených v národním parku Niokolo Koba, se do dnešního dne rozrostlo do počtu 96 zvířat chovaných v oplocených rezervacích Bandia a Fathala na západě Senegalu.