Curiosity se zvědavě rozhlédlo kolem dokola

Pasadena (USA) – Americké robotické vozítko Curiosity poslalo z Marsu na Zemi první 360stupňový barevný záběr svého okolí. Ukazuje panorama Galeova kráteru, kde tunový stroj se šesti koly přistál. Vědci z americké NASA se teď chtějí zaměřit na šedivé fleky na záběrech, které pravděpodobně způsobily raketové motory při klesání k povrchu Marsu. Asi za dva týdny by se Curiosity mohlo vydat k jednomu z hlavních cílů. Planetu bude zkoumat nejméně dva roky.

Jak upřesnila geoložka Dawn Y. Sumnerová, místo vybrali kvůli pahorkům tvořeným skalnatými vrstvami. Tyto vrstvy zaznamenaly historii Galeova kráteru a jsou jedním z důvodů, proč byl pro studium vybrán právě on. Vědci chtějí především najít důkazy pro to, zda na planetě nejvíce se podobající Zemi kdy byly nebo jsou podmínky pro existenci života.

Šlo údajně o zatím nejostřejší pohled na kráter. Panorama bylo sestaveno ze 130 miniaturních záběrů pořízených nově zaktivovanými navigačními přístroji, zatímco vědci čekali, než se nahrají obrázky s vyšším rozlišením. Mozaika zachycuje rozlehlý prostor v barvě rzi posetý oblázky, který se jedním směrem táhne k okraji kráteru a druhým ke skalnaté hoře zvané Mount Sharp, která se uprostřed Galeova kráteru vypíná do výše kolem
5 000 metrů a kam by se mělo vozítko během své mise dostat.

„Některá zbarvení, která tu vidíme, mají opravdu něco společného s písečnými dunami. Je tu tmavý písek, červený prach a hornatá půda žlutohnědého nebo světlého typu,“ říká k fotografii odborník z NASA Mike Malin.

Po osmiměsíční cestě vesmírem a složitém přistávacím manévru dorazilo 6. srpna americké robotické vozítko Curiosity na Mars. Dosedlo podle plánu na planině Aeolis Palus v Galeově kráteru. Čtvrtý den pobytu mají pokračovat kontroly složitých systémů vozítka. Vědci chtějí také přistoupit k aktualizaci hlavního softwaru k operacím na povrchu planety. Během této aktualizace, která potrvá čtyři dny, budou všechny další činnosti Curiosity přerušeny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump představil projekt Stargate na podporu AI

Nový americký prezident Donald Trump představil projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Podle Trumpa tak ve Spojených státech vznikne sto tisíc pracovních míst, napsala agentura DPA. Trump také omilostnil zakladatele portálu Silk Road Rosse Ulbrichta.
06:13Aktualizovánopřed 20 mminutami

Evropa má vůči obchodnímu tlaku USA dobré trumfy, soudí Jourová

Nový americký prezident Donald Trump dal již ve svém pondělním inauguračním projevu najevo, že hodlá razantně měnit Spojené státy. Evropu sice ani jednou nezmínil, ale již dříve naznačil proměnu obchodní politiky a s ní i například možné zvýšení amerických dovozních cel. Bývalá místopředsedkyně Evropské komise a nastupující prorektorka pražské Univerzity Karlovy Věra Jourová se však domnívá, že Evropská unie může v mnoha oblastech na americký tlak efektivně reagovat a dosáhnout dobrého výsledku.
před 2 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 3 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 4 hhodinami

Evropské země se připravují na nový kurz USA

Evropští státníci pozorně sledují vyjádření i kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. V oblasti bezpečnosti zatím reagují jednoznačně pozitivně. Odlišné pohledy mají například na klimatickou politiku.
před 11 hhodinami

Kyjev usiluje o schůzky s Trumpem, Rusko mezitím dál tlačí u Pokrovsku

Kyjev podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského spolupracuje s Washingtonem na plánování společné schůzky s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zelenskyj v pondělí Trumpovi pogratuloval ke druhému mandátu a označil jeho návrat do Bílého domu za „příležitost k dosažení spravedlivého míru“. Ruská invazní armáda přitom dál postupuje k strategickému ukrajinskému městu Pokrovsku. Na místě natáčela tamní zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 12 hhodinami

Požár hotelu v tureckých horách má více než sedmdesát obětí

Požár v hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka, který tam vypukl v úterý nad ránem, si vyžádal 76 obětí, oznámil turecký ministra vnitra Ali Yerlikaya. Kolem padesáti dalších osob utrpělo zranění. V hotelu bylo přes dvě stě lidí. Policie následně zatkla čtyři osoby včetně majitele hotelu, píše agentura AFP s odkazem na ministra spravedlnosti Yılmaze Tunce. Prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil na středu státní smutek.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Trump vyhlásil stav energetické nouze a dal milosti v případu útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA, zrušil příslušné regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Odvolal rovněž čtyři vysoké vládní úředníky jmenované svým předchůdcem Joem Bidenem. Na domácí půdě také v rámci dalších rozhodnutí po své inauguraci omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Podepsal také příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...