Čtvrteční útoky v Sýrii má na svědomí skupina al-Nusra

Damašek - Čtvrteční atentáty v syrské metropoli Damašku má údajně na svědomí málo známá islamistická skupina al-Nusra. Ke dvojici výbuchů, které zabily nejméně 55 lidí, se přihlásila na internetu. V prohlášení uvedla, že šlo o pomstu za bombardování civilistů vládními vojsky. Al-Nusra je krátce existující skupinou a západní zpravodajské služby ji považují za odnož al-Káidy.

Ve čtvrtek došlo v Damašku ke dvěma silným výbuchům u sídla zpravodajské služby. Původ materiálu není možné nezávisle ověřit, loga ale připisují autorství islamistické skupině Al-Nusra. Ta se také k útokům přihlásila na internetu. „Upozorňovali jsme režim, že na vraždění žen, dětí a rodin odpovíme. Teď tento slib plníme,“ znělo v jejím prohlášení.

Vláda je přesvědčená o spiknutí vedeném ze zahraničí

Prohlášení obsahuje i varování, že pokud Asadovy jednotky nepřestanou, bude hůř. Žádné osoby ani okamžiky předcházející čtvrtečnímu atentátu se ale na videu neobjevují a to vyvolává pochybnosti. Z tábora vzbouřenců zní, že šlo o útok zinscenovaný režimem, s cílem poškodit opozici. Vláda ale mluví o sebevražedném útoku a za ním vidí spiknutí řízené ze zahraničí.

„Je to pokračování krvavé koalice mezi ozbrojenci a al-Káidou spolu s okolními, ale i západními státy, které ty skupiny podporují finančně a zbraněmi,“ řekl syrský ministr informací Adnan Mahmoud. Čtvrteční atentát byl nejkrvavějším útokem v Damašku od začátku povstání. Pětapadesát obětí včera Syřané oficiálně pohřbili. Pod taktovkou režimu a za přítomnosti ministrů.

Ke dvojici výbuchů se přihlásila skupina Al-Nusra (zdroj: ČT24)