Costa Concordia se po dvou a půl letech hnula z místa ztroskotání

Giglio - Vrak výletní lodi Costa Concordia, která v lednu 2012 ztroskotala u italského ostrova Giglio, je po dvou a půl letech opět na hladině a po moři urazil první metry ze své poslední plavby, jejímž cílem je přístav v Janově. Složitá operace, která má připravit těžce poškozené plavidlo na cestu k sešrotování, začala dnes ráno a potrvá dalších několik dní.

Na první kritickou fázi vyzvednutí zrezivělého vraku dohlíželo asi 500 lidí, včetně techniků, inženýrů a potápěčů. Loď nejprve odpoutali od podmořských plošin, na nichž kýl pevně spočíval od chvíle, kdy se loni v září napolo potopenou loď podařilo napřímit. Pak do 30 nádrží po obvodu plavidla začali pumpovat vzduch, který má vytlačit vodu a parník pomalu zvednout. Dnes se ponor parníku snížil o dva metry, o dalších deset metrů se má loď zvednout v dalších dnech. 

Tři sta metrů dlouhý vrak technici podle plánu s pomocí dvou remorkérů pomalu odtáhli asi 30 metrů od místa ztroskotání, kde budou v dalších dnech pokračovat ve vytlačování vody z nádrží. 

Podle plánu by Costa Concordia měla vyrazit na trasu dlouhou 280 kilometrů 21. července. Do cíle by měla dorazit asi po pěti dnech. Zvlášť důležité jsou však pro akci povětrnostní podmínky, protože poškozený vrak neustojí vlny vyšší než 2,6 metru. Samotné sešrotování lodi zabere minimálně dva roky. 

Celkem bude sanace havárie stát vlastníka lodi, společnost Costa Crociere, jeden a půl miliardy eur.

Costa Concordia se poprvé od havárie pohnula z místa
Zdroj: ČTK/AP/Giacomo Aprili

Sergio Ortelli, starosta ostrova Giglio

„První den budeme vrak vyzvedávat a posunovat směrem na východ. Loď ukotvíme asi 30 metrů od místa, kde je teď. V dalších dnech budeme přesunovat všechny sítě a lana, která jsou pod vrakem. Také přestavíme pontony.“

Akci doprovázejí obavy. Podle ekologů z organizace Greenpeace by se loď mohla rozlomit. S tím by pak do moře uniklo velké množství chemikálií. „Rizika tu jsou, obáváme se jich, ale z technického hlediska jsme klidní. Problémem jsou obavy o obyvatele ostrova, teď je totiž vrchol turistické sezony,“ podotkl Ortelli.

„Až bude vrak pryč, budeme všichni velmi šťastní. Pro nás je to radostný moment. Samozřejmě, pořád cítíme tu lítost, nikdy na to nezapomeneme, ale pokud bude celá operace úspěšná, budeme mít velkou radost,“ konstatoval místní kněz Lorenzo Pasquotti.

Costa Concordia havarovala v noci ze 13. na 14. ledna 2012. Plavidlo s více než 4 200 lidmi na palubě se tehdy příliš přiblížilo pevnině a po srážce s útesem začalo nabírat vodu. Při nehodě zemřelo 32 lidí. U soudu se za havárii zodpovídá kapitán lodi Francesco Schettino.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidátů na Nobelovu cenu za mír je 287, spekuluje se o papeži i o Trumpovi

Na Nobelovu cenu za mír za rok 2026 bylo navrženo 287 kandidátů, z nichž 208 jsou jednotlivci a 79 tvoří organizace. Jsou mezi nimi političky a nejspíše také americký prezident Donald Trump, který o toto ocenění v minulosti usiloval. S odvoláním na Norský Nobelův institut to napsala agentura Reuters. Nový nositel bude vyhlášen 9. října a slavnostní ceremoniál se uskuteční 10. prosince. Loni se laureátkou stala venezuelská opoziční politička a aktivistka María Corina Machadová.
před 1 hhodinou

„Toto není izolovaný případ.“ Británie čelí rostoucímu antisemitismu

Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení mezinárodním terorismem ze značného na vážný. Po středečním útoku britského Somálce nožem na dva židovské Londýňany rostou obavy v tamních komunitách. Ty už léta kritizují toleranci úřadů k projevům antisemitismu. Vládní poradce pro terorismus teď boj s tímto jevem označil za nejvyšší národní bezpečnostní prioritu.
před 4 hhodinami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí. Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa’ar uvedl, že zadržení aktivisté budou převezeni do Řecka. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 6 hhodinami

Že chtěl útočit na Trumpa, je spekulace, tvrdí obhajoba obviněného muže

Muž obviněný z útoku při večeři novinářů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími vládními představiteli ve čtvrtek před soudem souhlasil s tím, že zůstane ve vazbě, píší agentury AP a Reuters. S prodloužením vazby souhlasila i obžaloba. Muž čelí obvinění z pokusu o vraždu a několika dalších trestných činů. Jeho obhajoba označila za spekulaci domněnku, že chtěl zaútočit na Trumpa.
před 7 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 7 hhodinami

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 8 hhodinami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...