Clooney už není poslem míru

New York – Hollywoodský herec George Clooney se po šesti letech vzdal čestné funkce mírového velvyslance OSN. Bude se tak prý moci intenzivněji věnovat vlastním charitativním aktivitám. Hollywoodský herec podle mluvčího OSN Stéphana Dujarrice cítil, že je načase této oficiální role se vzdát. „Skloubit profesní povinnosti s funkcí posla míru je časově velmi náročné,“ uvedl Dujarric.

Clooney využíval pozice posla míru, aby pomáhal upoutat pozornost veřejnosti ke konfliktům v zemích, jako je Kongo nebo Súdán. Nejsilněji se zapojil do kampaně na pomoc obětem humanitární krize v Dárfúru, ale cestoval i do jiných súdánských oblastí zasažených násilím, jako je Jižní Kurdufán či dnes již samostatný stát Jižní Súdán. Jeho přítomnost zvýšila zájem médií o dění v této části světa. Objevili se však i kritické hlasy, které Clooneyho obviňovaly z přílišného zjednodušování problematiky súdánského konfliktu, což prý činilo jeho řešení mnohdy ještě složitějším.

Na základě zkušeností s funkcí posla míru založil Clooney spolu s dalšími americkými herci, Mattem Damonem a Bradem Pittem, charitativní organizaci Not On Our Watch, která si vytkla za cíl upozorňovat světovou veřejnost na mezinárodní krize a umožňovat jejich obětem podat o nich svědectví.

Poslové míru jsou významné osobnosti, které propagují práci OSN po celém světě. Dalšími nositeli této čestné funkce jsou například herec Michael Douglas, hudebník Stevie Wonder nebo spisovatel Paulo Coelho. Clooneyho v roce 2008 jmenoval mírovým velvyslancem generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Vydáno pod