Členské státy Unie schválily úpravu pravidel pro trh s elektřinou

Členské státy EU v úterý schválily po dlouhém jednání klíčovou úpravu pravidel trhu s elektřinou, reformu podpořilo i Česko. To zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Španělské předsednictví nyní bude moci zahájit jednání s Evropským parlamentem s cílem dosáhnout konečné dohody.

Schválená reforma trhu s elektřinou představuje zásadní krok k posílení stability trhu a ochraně domácností a firem. „Ruská agrese na Ukrajině nám ukázala, že je třeba posílit ochranu spotřebitelů a zvýšit stabilitu a předvídatelnost trhu s elektřinou. Dnes jsme s ostatními ministry schválili klíčovou úpravu, díky které toto pomůžeme zajistit,“ uvedl ministr Síkela.

„Výsledkem bude odolnost trhu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, předvídatelnost nákladů na energie do budoucnosti a posílení konkurenceschopnosti našeho průmyslu,“ dodal český ministr průmyslu a obchodu, který se jednání v Lucemburku účastnil. Schválená reforma je podle Síkely „naprosto zásadní“.

Dohoda zajistí stabilnější ceny energie, slibuje španělská ministryně

„S hrdostí mohu říci, že jsme dnes učinili strategický krok vpřed pro budoucnost EU. Dosáhli jsme dohody, která by byla ještě před několika lety nepředstavitelná,“ okomentovala jednání Teresa Riberaová, španělská ministryně pro ekologickou transformaci.

Dodala, že dohoda bude pro spotřebitele znamenat stabilnější ceny energie, menší závislost na ceně fosilních paliv a lepší ochranu před budoucími krizemi.

Jozef Síkela
Zdroj: Johanna Geron/Reuters

Posílí se role zákazníků, tvrdí české ministerstvo

Také české ministerstvo průmyslu a obchodu ve svém tiskovém prohlášení uvedlo, že úpravy pravidel trhu s elektřinou usilují zejména o ochranu zákazníků a posílení jejich pozice na trhu. Dodavatelé budou mít nově povinnost nabízet zákazníkům smlouvy s fixní délkou a fixní či dynamickou cenou, přičemž nejdůležitější podmínky budou muset být uvedeny transparentně a přehledně.

Stejně tak se počítá se zapojením zákazníka do trhu s elektřinou, například díky právu na sdílení energie z obnovitelných zdrojů bez nutnosti zakládat energetické komunity.

Dohoda počítá i s regulací ceny. Ale jen mimořádně

Nově bude také možné regulovat cenu elektřiny pro domácnosti a malé a střední podniky v případě vyhlášení mimořádné tržní situace.

K tomu může dojít pouze na omezenou dobu a za předpokladu, že ministři na základě návrhu Evropské komise a při splnění předem stanovených podmínek schválí vyhlášení stavu unijní krize cen energií. Jedná se o zásadní nástroj pro omezení negativních dopadů vysokých cen energií.

Načítání...