Peking - Na čínských sociálních sítích neutichá bouře vyvolaná červencovou srážkou dvou rychlovlaků, která si vyžádala minimálně 40 obětí. Úřady totiž už několikrát změnily důvod, proč k neštěstí došlo. Právě reakce Pekingu a nedostatek a nespolehlivost informací ve státních médiích vyvolaly na internetu bezprecedentní kritiku komunistické vlády.
Čínští bloggeři tepou vládu za srážku rychlovlaků
Na mostě u města Wen-čou asi 1 380 kilometrů jižně od Pekingu 23. června večer narazil do vysokorychlostního vlaku zezadu jiný vysokorychlostní vlak. Dva vagony první soupravy spadly z mostu, čtyři vagony druhého vlaku rovněž vykolejily. Při nehodě zahynuly na čtyři desítky lidí, což je nejvíce od roku 2008.
Podle bloggerů nehoda potvrzuje varování kritiků, že tratě rychlovlaků se v Číně staví příliš rychle, bez ohledu na kvalitu a bezpečnost. Den po tragédii se úřady pokusily zdemolované vagony zakopat s tím, že obsahují špičkovou čínskou technologii, která by mohla padnout do cizích rukou. Miliony lidí na internetu ale tvrdí, že úřady chtějí zničit důkazy o tom, proč k tragédii došlo.
Síť vysokorychlostních vlaků zažívá v Číně značný rozmach. Délka tratí těchto spojů má letos převýšit 8 350 kilometrů, aby v roce 2012 přesáhla 13 000 kilometrů. V roce 2020 by měla činit 16 000 kilometrů.
Máme právo znát pravdu. Nejsme idioti. Proč nám lžete? To jsou některé z desítek milionů vzkazů čínským úřadům na Weibo - čínské obdobě sociální sítě Twitter. Mazat všechny zprávy, které se velmi rychle objevovaly na internetu, bylo pro cenzory nemožné. Hlas lidu slyšela čínská vláda a nejvýše postavení vůdci.
Premiér Wen Ťia-pao na místě nehody 27. července slíbil otevřené vyšetřování a tvrdé potrestání viníků. O dva dny později ale vláda přikázala médiím, aby ukončila svá vlastní pátrání po příčinách nehody a publikovala pouze vládou zprostředkovaná fakta. Reagovala tak na bezprecedentně kritické informování státních médií. Některé publikace se bránily na internetu; média tak odvážně odhalovala cenzuru, kterou na ně vláda uvalila.
Mikroblogy mají na čínskou společnost obrovský dopad: Posunují svobodu a výměnu informací a sjednocují lidi. První týden po nehodě na čínském internetu kriticky reagovalo 26 milionů lidí. Při další katastrofě bude podle bloggerů jejich počet daleko větší. Tento trend si podle nich může v zemi vynutit politické změny.