Chorvatští motorkáři ruší protesty, mýtné brány či hraniční přechody o víkendu blokovat nebudou

Chorvatší motocyklisté nakonec nebudou o víkendu blokovat některé mýtné brány a hraniční přechody na trasách významných pro zahraniční turisty. Hlavní organizátor protestu, který se měl konat v sobotu i neděli, oznámil, že vláda přistoupí na jejich požadavky. Motorkáři se proto místo blokád jen sjedou do města Karlovac, kde chtějí ministerstvu poděkovat. Cesta z Chorvatska by tak pro turisty neměla být tak problematická, jak se původně předpokládalo.

Motorkáři se chtěli protestem domoci zvýšení bezpečnosti na chorvatských silnicích. Kritizovali stav silnic i nedostatky v dopravním značení. Požadovali například, aby byly jasně označeny úseky nebezpečné pro motocyklisty. 

Protestní akce se mělo zúčastnit až čtyři tisíce motorkářů z Chorvatska a také ze Slovinska. Pomalou jízdou chtěli blokovat provoz na mýtné bráně Lučko-Záhřeb, na hraničních přechodech do Slovinska Rupa, Kaštel a Plovanija a trajektové přístavy Korčula, Split, Zadar, Rab a Pag. Blokovat hodlali také most na ostrov Krk.

O očekávnaých kolonách informovala s obavami i chorvatská média, protože hrozba dopravního kolapsu se týkala obrovského množství lidí.

Například zhruba sto sedmdesát tisíc Čechů jezdí do Chorvatska až na poslední prázdninový týden a minimálně okolo statisíce z nich se bude vracet právě nadcházející sobotu a neděli. Z dovolené navíc pojedou i Němci a Poláci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko útočilo na Kyjev i Cherson, úřady hlásí dvě oběti

Nejméně jeden člověk přišel o život při ruském útoku na Kyjev, uvedly v pátek tamní úřady podle agentury Reuters. Jednu oběť a devět raněných hlásí také Cherson. V ukrajinském hlavním městě způsobil ruský útok požáry a poškodil administrativní budovu, oznámil šéf tamní vojenské správy Serhij Popko. Hasiči už sedm hodin hasí rozsáhlý požár skladů v jedné z kyjevských čtvrtí, informoval ráno list Ukrajinska pravda. Šest zraněných hlásí po úderech invazních sil také Kryvyj Rih.
před 39 mminutami

Vláda nebude lákat slovenské lékaře, aby šli do Česka, říká náměstek Pláteník

Na Slovensku lékařské odbory dál jednaly se zástupci vlády, jak vyřešit financování tamního zdravotního systému a předejít stovkám výpovědí, které na protest podali slovenští lékaři. Podle komentátora Seznam Zpráv Martina Čabana se situace může obdobným způsobem vyhrotit i v Česku. O paralelách mezi oběma zeměmi debatovali hosté čtvrtečních Událostí, komentářů.
před 1 hhodinou

Gruzínská opozice nemá podporu občanů, protesty může omezit výjimečný stav, míní socioložka

Gruzínská opozice se před parlamentními volbami spojila, aby měla větší šanci porazit vládnoucí populistickou stranu Gruzínský sen a dostat zemi zpět na cestu do Evropské unie. Podle gruzínské socioložky ze Státní univerzity v Tbilisi Mariny Muschelišviliové, se kterou hovořil web ČT24, však opoziční strany nejsou silné a mezi občany se popularitě netěší. Masivní protesty tak probíhají pouze z iniciativy občanů a podle socioložky hrozí, že po jmenování nově zvoleného prezidenta Michaila Kavelašviliho, kritika Západu, mohou ještě zesílit.
před 2 hhodinami

Americká sněmovna zamítla návrh, který měl odvrátit federální uzavírku

Americká Sněmovna reprezentantů výraznou většinou zamítla republikánský návrh výdajového balíku, který měl odvrátit hrozící uzavírku federálních úřadů krátce před Vánoci a těšil se podpoře zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Zákonodárci nyní nemají žádný jasný plán, jak v noci na sobotu zamezit takzvanému shutdownu, který by mohl mimo jiné způsobit chaos v dopravě o svátcích.
před 2 hhodinami

„Nesmíme mluvit.“ Město Asadových alavitů po pádu diktátora mlčí

Státní převrat v Sýrii přinesl také konec dominance sekty alavitů v tamní politice. K této odnoži islámu se hlásili oba prezidenti asadovské Sýrie – jak nyní sesazený diktátor Bašár, tak jeho otec a předchůdce Háfiz. Jediné alavitské město, v němž natáčel štáb ČT, leží ve Svaté zemi na pomezí Izraele, Golanských výšin a Libanonu. Tamní obyvatelé se považují převážně za Izraelce, mnohdy však mají příbuzné v Sýrii.
před 3 hhodinami

Macao se před Čínou sklonilo a prosperuje

Před čtvrtstoletím převzala Čína kontrolu nad bývalým portugalským územím Macao. Podobně jako dřívější britská kolonie Hongkong, kterou Peking ovládl v roce 1997, má autonomii na základě principu jedna země, dva systémy. V praxi jsou ale mezi nimi velké rozdíly. Natáčela o tom zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. Ve čtvrtek zahájil návštěvu území, kde žije na 700 tisíc lidí, čínský vůdce Si Ťin-pching.
před 3 hhodinami

Putin dal najevo, že ústupky čekat nelze, všímají si komentátoři

Ruský vládce Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci chválil ruskou ekonomiku, ale ignoroval její četné problémy, všímají si komentátoři a experti oslovení ČT. Putinova slova o válce na Ukrajině ukazují, že od vládce Kremlu nelze čekat ústupky. Putin mimo jiné prohlásil, že Ukrajinu měl napadnout ještě dříve.
před 10 hhodinami

EU dá příští rok na pomoc Ukrajině dalších 30 miliard eur

Evropa dá příští rok dalších třicet miliard eur na podporu Ukrajiny, oznámil předseda Evropské rady António Costa. Ukrajina požaduje jasné vymezení podmínek stabilního a dlouhodobého míru s Ruskem a bezpečnostní záruky, než bude možné jednat o ukončení téměř tři roky trvající otevřené války vyvolané ruskou agresí, řekl po jednání s lídry zemí Evropské unie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...