Budeme pokračovat v boji, Talibanu se nepodvolíme, slibuje bývalý afghánský viceprezident

I když Taliban převzal téměř úplnou kontrolu nad Afghánistánem, jeden muž mu stále stojí v cestě. Nyní už bývalý viceprezident Amrulláh Sálih slíbil, že se radikálnímu hnutí nepodvolí, napsala agentura AFP.

Někdejší šéf afghánských zpravodajských služeb, zapřisáhlý nepřítel radikálních islamistů, kteří nyní ovládají zemi, se stáhl do posledního regionu, který talibové nemají v rukou: do údolí Pandžšír severovýchodně od Kábulu.

„Nezklamu miliony lidí, které mi naslouchaly. Nikdy nebudu pod stejnou střechou jako Taliban. Nikdy,“ napsal Sálih v neděli na Twitter, než odešel do ústraní.

Následující den se na sociálních sítích objevily snímky bývalého viceprezidenta s Ahmadem Masúdem, synem slavného vůdce Ahmada Šáha Masúda, na kterého v roce 2001 spáchala atentát teroristická organizace al-Káida. Oba muži jsou v údolí Pandžšír na úpatí horského masivu Hindúkúš.

Ahmad Masúd v pondělí ve sloupku zveřejněném francouzským časopisem La Règle du jeu oznámil, že hodlá Talibanu odporovat. Prohlásil, že chce pokračovat v boji za svobodu ve stopách svého otce, hrdiny protisovětského odporu, který do smrti vzdoroval také bojovníkům Talibanu.

Vypadá to, že zatímco se v Pandžšíru pomalu přeskupují ozbrojenci, oba muži pokládají základní kámen možné rebelie proti novému režimu. Masúdem ovládané a těžko dosažitelné údolí nepadlo do rukou talibů ani při občanské válce v 90. letech či pod sovětskou okupační moc o desetiletí dříve. „Talibanu nedovolíme, aby vstoupil do Pandžšíru a budeme ho bránit veškerou svou silou,“ uvedl místní obyvatel, který si nepřál být jmenován.

Ahmad Masúd
Zdroj: Reuters/Mohammad Ismail

Pro Sáliha, který z oblasti rovněž pochází, je nynější odpor další z řady bitev proti Talibanu. V dětství přišel o rodiče a v 90. letech bojoval právě po boku vůdce Masúda. Následně sloužil ve vládě do doby, než ji Taliban svrhl obsazením Kábulu v roce 1996. Povstalci následně zavedli fundamentalistický režim, který trval až do doby, než je v roce 2001 zbavili moci Američané.

Sálih uvádí, že Taliban ve snaze vylákat ho z úkrytu mučil jeho sestru. „Můj názor na Taliban se kvůli událostem z roku 1996 navždy změnil,“ napsal Sálih minulý rok v úvodníku časopisu Time.

Po útocích na americké půdě z 11. září 2001, které přišly pouhé dva dny po atentátu na Masúda, se stal Sálih významným zdrojem pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Po pádu Talibanu se v letech 2004 až 2010 postavil do čela afghánské zpravodajské služby NDS. V této funkci si vytvořil rozlehlou síť informátorů a zvědů mezi taliby, ale také v Pákistánu, kde mají vůdci povstalců z velké části základnu.

Sálihovi to umožnilo získat důkazy, jak tvrdí, že talibové mají i nadále podporu pákistánské armády. Ta veškerá podobná tvrzení odmítá.

Amrulláh Sálih s prezidentem Ašrafem Ghaním
Zdroj: Reuters/Omar Sobhani

Sálihův vzestup na viceprezidentskou pozici však doprovázely komplikace. V roce 2010 byl sesazen z pozice šéfa NDS po ponižujícím útoku na mírovou konferenci v Kábulu. Na několik let se proto stáhl z politického života, dál však pokračoval v každodenních slovních útocích proti Talibanu a Pákistánu na sociálních sítích.

Náklonnost vládnoucí vrstvy získal zpět v roce 2018, kdy se stal na několik měsíců ministrem vnitra a upevnil alianci s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Státník v neděli z Afghánistánu uprchl do zahraničí. Po volbách v roce 2019 se Sálih stal viceprezidentem.

Osmačtyřicetiletý muž unikl několika útokům Talibanu, naposledy v září 2020. Tehdy u jeho konvoje explodovala výbušnina nastražená v autě, zemřelo nejméně deset lidí. O několik hodin později se objevil na videu s levou rukou v obvazech a slíbil na útok odpovědět útokem. „Budeme pokračovat v boji,“ prohlásil tehdy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo.
před 21 mminutami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 2 hhodinami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 9 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 12 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 12 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...