Budapešť přitvrzuje, hranice mají chránit tisíce vojáků s tanky

Maďarsko zavádí další tvrdá opatření vůči uprchlíkům. Jižní hranice mají chránit tisíce vojáků s obrněnými transportéry a tanky. Armáda navíc buduje bezpečnostní plot u hranic s Chorvatskem, který už je téměř hotový, a žiletkový drát u hranic se Slovinskem.

Maďarsko je pro běžence tranzitní zemí na cestě do západní Evropy. Během středy dorazilo do země 10 046 běženců, což je za den rekordní počet. Většina migrantů přišla na maďarské území z Chorvatska.

Budapešť už varovala, že nechá úplně uzavřít maďarsko-chorvatské přechody. V minulých dnech uspořádala vojenské cvičení, kterého se zúčastnilo více než 4,3 tisíce vojáků. „Počty vojáků na hranicích nebudou nižší,“ podotkl náčelník generálního štábu Tibor Benkö.

Vojáci jsou oprávněni kontrolovat dokumenty osob, vykonávat osobní prohlídky a regulovat pohyb davu. „Pravidla pro použití zbraní se ale nemění,“ upozornil ale maďarský generál.

Uprchlíci
Zdroj: ČTK/AP/Petr David Josek

Podle agentury MTI Maďarsko začalo pokládat žiletkový drát i podél hranice se Slovinskem. „Policie a vojáci pracují na hraničním přechodu Tornyiszentmiklós-Pince na křižovatce maďarské dálnice M70 a slovinské dálnice A5, stejně jako na hraničním přechodu, který stojí na staré silnici a nachází se několik stovek metrů od dálnic,“ napsala.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó ale prohlásil, že nepůjde o žádné trvalé zábrany, pouze o přípravné práce pro případ, že Chorvatsko přesune proud migrantů do Slovinska.

„Ti lidé se snaží hledat jiné cesty – místo přes Maďarsko teď většina z nich přechází přes Chorvatsko. Ulevilo to (plot) Maďarsku, ale za jakou cenu. Ti lidé jsou v tak zoufalé situaci, že cesta do Evropy jim připadá jako jediná na nějaký důstojnější a lepší život. Když prcháte ze země, kde je válka a máte nějakou naději, tak ti lidé, co na to seženou finanční prostředky a odvahu, tak se na cestu vydávají i tak,“ poznamenala specialistka na migraci z Amnesty International Šárka Antošová.

Orbán s rakouským kancléřem nenašel společnou řeč

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek jednal s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem – shodu ohledně řešení uprchlické krize ale nenašli. Faymann hovořil o maďarských opatřeních k ochraně vnějších hranic EU jako o zákonných. Zároveň ale zdůraznil, že právo na azyl jako jedno z lidských práv je k tomu rovnocenné. „Maďarsko se cítí zrazeno,“ citovala Orbána stanice Euronews.

Maďarský premiér prohlásil, že Budapešť se snaží zapomenout na lži o tom, že neplní své závazky. Rakousko prý v těžkých časech zapomíná na přátelství s Maďarskem, Budapešť to chce ale přehlédnout.

Když jsem se přeplavil z Turecka do Řecka, přál jsem si, abych nikdy neopustil Sýrii. Přál jsem si, aby nás všechny zničila barelová bomba. Je to lepší než vidět vaši rodinu umírat před očima. Nemůžete jim pomoci.
Mohammed Jásir Hajata
syrský uprchlík
  • O uprchlické krizi jednali ve středu lídři EU. Závěry mimořádného summitu ale budí spíš rozpaky. Navržená řešení nejsou podle kritiků natolik účinná, aby dokázala příval lidí zastavit. 

Státníci se shodli mimo jiné na posílení pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu, které se samy vyrovnávají s milionovými počty uprchlíků ze Sýrie. Na uprchlíky má jít miliarda eur. Na hranicích mají být zřízeny takzvané hotspoty,  kde by měli být oddělováni skuteční uprchlíci od ekonomických migrantů, kteří budou vraceni zpět.

„Důležité je zrychlit proces registrace uprchlíků - v Řecku na to čekali třeba až dvacet dnů – a také je informovat. Jestli budou hotspoty fungovat jako tábory, kde budu lidé v důstojných podmínkách čekat na to, jestli mají právo na azyl, nebo ne, budou jim snímat otisky prstů, tak je to určitě jedno z možných řešení,“ uvedl ředitel humanitární organizace Lékaři bez hranic v ČR Pavel Gruber.

Francie přijme výrazně méně uprchlíků, než by na základě kvót měla

Ministři vnitra zemí EU ještě před summitem odhlasovali povinné kvóty. Třeba Francie, která se o kvóty výrazně zasazovala, už ale oznámila, že přijme maximálně 30 tisíc běženců. „Evropská komise navrhla přijímací centra pro 160 tisíc žadatelů o azyl, kteří prchají před válkou a mučením. Francie navrhla, že jich přijme 30 tisíc. Víc to nebude,“ prohlásil premiér Manuel Valls.

Proti kvótám se staví Česko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko, které chce celou záležitost napadnout u soudu. Povinné přerozdělení běženců ale neschvaluje ani polský prezident Andrzej Duda, který náhlý souhlas Varšavy vidí negativně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové zabili tři batolata a muže u Charkova

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti si v noci na středu vyžádal životy jednoho muže a tří batolat. Uvedl to šéf tamní oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru soukromého domu po dronovém útoku. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.
před 1 hhodinou

Na západě Kanady zabila útočnice devět lidí a sebe

Devět lidí zahynulo a desítky dalších utrpěly zranění poté, co žena začala střílet na střední škole a v její blízkosti v odlehlé podhorské obci v provincii Britská Kolumbie na západě Kanady. Útočnice zřejmě poté zabila i sebe. Informovaly o tom v noci na středu tiskové agentury s odkazem na policii. Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že je událostí otřesen, a odložil cestu na Mnichovskou bezpečnostní konferenci.
03:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stan v bytě a dvě vrstvy oblečení. V Kyjevě řada lidí topí jen pár hodin denně

Celá domácnost v jediné vytopené místnosti. Takovou denní realitu zažívají tisíce obyvatel Kyjeva. V něm zůstává po masivním ruském útočení na energetickou infrastrukturu dál přes 1400 výškových budov bez tepla. A podle úřadů se situace zřejmě do konce zimní sezony nezmění. Rusové navíc pokračují v ostřelování ukrajinských měst.
před 4 hhodinami

Každý ví, co Epstein dělá, řekl Trump roku 2006 dle dokumentu FBI šéfovi policie

Bývalý policejní šéf na Floridě sdělil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), že mu Donald Trump v roce 2006 po telefonu řekl, že o chování Jeffreyho Epsteina všichni vědí. O dokumentu FBI, který je součástí milionů stran nově odtajněných spisů zesnulého sexuálního delikventa, informovaly v noci na středu agentura Reuters či server stanice BBC. Podle nich vyvolá další vážné otázky ohledně tvrzení současného prezidenta USA, že o Epsteinových zločinech tehdy nic nevěděl.
před 7 hhodinami

Šest těl a horská chata. Bulharská policie rozplétá záhadný případ

Podivný případ vyšetřují policisté v Bulharsku. V horách na hranici se Srbskem našli v horské chatě tři mrtvé. Následně objevili v odstavené dodávce další tři mužská těla – mezi nimi i mrtvého patnáctiletého chlapce. Jde o členy jedné skupiny, která měla základnu ve shořelé chatě Petrohan. Vyšetřovatelé prohlásili, že jde o zločin, který nemá v zemi obdoby. Proto se teď případu říká bulharské „Twin Peaks“. Mrtví měli patřit k neziskové organizaci chránící přírodu. Mezi tamními lidmi se ale šíří zvěsti, že nebyli těmi, kým se zdáli být.
před 13 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Šéfové amerických imigračních úřadů vypovídali před sněmovním výborem

Ředitelé amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE), Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a americké imigrační služby USCIS vypovídali v úterý odpoledne SEČ před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Šlo o jejich první svědectví od zastřelení dvou Američanů imigračními agenty v Minneapolisu a od částečného stažení federálních agentů z Minnesoty.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...