Boeingu aljašských aerolinek po startu odpadlo okénko, letecký úřad spustil kontroly

Události: Drama aljašského boeingu (zdroj: ČT24)

Dramatické chvíle zažili v pátek pasažéři letu z amerického Portlandu poté, co letadlu krátce po startu odpadlo okno a malá část trupu. Stroj Boeing 737-9 se po asi 20 minutách bezpečně vrátil na letiště, nikomu ze 174 cestujících a šesti členů posádky se nic nestalo. Letecká společnost Alaska Airlines kvůli incidentu z provozu stáhla všech svých 65 letadel stejného typu, kontroly žádá i americký Federální úřad pro letectví.

Letadlo na lince z Portlandu mělo namířeno do Ontaria v Kalifornii, o okno přišlo během stoupání po startu. Na záběrech zveřejněných médii je vidět, jak dovnitř kabiny proudí vzduch dírou v trupu. Kvůli poklesu tlaku v kabině si museli cestující nasadit masky s kyslíkem.

Stroj se dostal do výšky skoro 4900 metrů, poté kvůli nehodě provedl obrat a vrátil se do Portlandu. Podle serveru FlightAware strávil ve vzduchu 19 minut.

Server BBC napsal, že poškozená část trupu se nacházela v zadní části letadla za motorem a křídly v místě, které lze využít pro přídatný nouzový východ.

Podrobná kontrola

„Po události, která se přihodila dnes (v pátek) večer na letu 1282, jsme se rozhodli pro preventivní opatření a necháme dočasně na zemi celou flotilu 65 boeingů 737-9. Myslím na ty, kdo v letadle byli, a je mi velmi líto, co museli zažít,“ uvedl šéf společnosti Alaska Airlines Ben Minicucci. Podle něj čekají letadla podrobné prohlídky a aerolinky budou společně s úřady a výrobcem řešit, proč k incidentu došlo.

Americká FAA dočasně zakázala lety některých letadel Boeing 737 MAX 9, které provozují americké letecké společnosti nebo které se pohybují na území USA. Inspekci se podle odhadů úřadu podrobí 171 strojů po celém světě, přičemž kontrola jednoho letounu bude trvat mezi čtyřmi a osmi hodinami.

„Naše rozhodování bude i nadále podřízeno bezpečnosti. Spolupracujeme s (americkým Národním úřadem pro bezpečnost v dopravě) NTSB na vyšetřování letu Alaska Airlines číslo 1282,“ uvedl šéf FAA Mike Whitaker. NTSB dodal, že do Oregonu vyslal svůj tým vyšetřovatelů, kteří událost prošetří. Tým je složený z odborníků na struktury, provoz a systémy.

Letouny Boeing 737 MAX se dostaly na černou listinu v roce 2019 po dvou tragických nehodách těchto strojů v Indonésii a v Etiopii. Výrobce pak musel dočasně přerušit provoz všech strojů daného typu, do vzduchu se směly vrátit teprve po roce a půl.