Body i ztráty ukrajinských oligarchů v čase války

Kyjev – Jedni z kyjevské revoluce těžili, jiní o své peníze i moc spíše přicházejí. Rok od převratu na Majdanu je možné částečně bilancovat nejen ve společnosti, ale i ukrajinské elitě. V některých případech navíc jejich postavení stále znamená jisté riziko pro demokratickou vládu na Ukrajině.

Nelehké období jistě prožil „čokoládový král“ Petro Porošenko. K politice přičichl už dříve: V minulosti šéfoval radě národní banky, ministerstvu obchodu i ukrajinské diplomacii. Právě on ale ze všech místních oligarchů prožil největší změnu – přesun z podnikatelského prostředí do politické funkce, kterou mu mnozí světoví lídři nezávidí.

Místo ropy a těžkého strojírenství – jak je v mnoha částech Ukrajiny zvykem – pátý nejbohatší Ukrajinec přišel ke svému jmění, které časopis Forbes v březnu 2013 odhadl na 1,6 miliardy dolarů, díky podnikání v oboru cukrovinek. Jeho cukrářské impérium navzdory dlouhodobé válce i ekonomickým problémům země dál vydělává. Porošenko ale vlastní i televizní stanici i podíly v bance. Slib, že většinu svých podniků po zvolení do čela země prodá, zatím nesplnil. K prodeji prý není příliš vhodná doba. Porošenko má nyní podle svého finančního poradce důležitější věci na práci.

Kromě války proti povstalcům jsou to totiž mocenské boje přímo v Kyjevě. Změny na generálním prokurátorství, odchod lidí odpovědných za protikorupční boj či potrestání zločinů z Majdanu, může poukazovat na sílící vliv Porošenkova odpůrce Ihora Kolomojského.

Gubernátor Dněpropetrovska, oligarcha a zarytý nepřítel Vladimíra Putina vydělal ve finančním sektoru a médiích. A podle pozorovatelů se mu daří i dnes. Za aktivní pomoc v boji proti povstalcům má prý příznivou pověst u ukrajinské vlády.

  • Ukrajinistka Lenka Víchová v Horizontu ČT24: „Oligarchové jsou pořád klíčovými hráči v ukrajinské politice, změnila se ale trochu konstelace. Oligarchové jsou v ukrajinské politice a hospodářství činní už od poloviny 90. let a vždy činili obrovský tlak na politiky.“
Achmetov oslavil se svým Šachtarem v roce 2009 zisk Poháru UEFA
Zdroj: ČTK/AP/Ibrahim Usta

Boje naopak tvrdě dolehly na nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova. Jeho jmění se podle agentury Bloomberg ztenčilo téměř o pětinu. Největší ztráty prý ukrajinský oligarcha utrpěl během posledních tří měsíců, tedy v období nejtvrdších bojů mezi povstalci a ukrajinskou armádou. Ještě v srpnu byl Achmetov v žebříčku světových miliardářů na 88. místě.

V důsledku bojů bylo na Donbasu uzavřeno několik významných šachet a průmyslových podniků, řada dalších byla vážně poškozena. Zničeno bylo víc než 50 procent dálkového elektrického vedení. Těžce postiženy byly dva z největších Achmetovových podniků, hutní závody Azovstal a MMK. Ze stadionu jeho fotbalového klubu Šachťar jsou nyní ruiny. Místo aby mu vydělával, rozděluje v něm jídlo potřebným.

9 minut
Horizont: Zeslábla moc ukrajinských oligarchů?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánoPrávě teď

Ekvádor vybere prezidenta. Zemi trápí drogové gangy i rekordní počet vražd

Jihoamerický Ekvádor čeká o víkendu rozhodující kolo prezidentských voleb. Klíčovým tématem je přitom bezpečnost. Ze země se v posledních letech stal největší světový vývozce kokainu do Spojených států i do Evropy. Pašerácké sítě často kontrolují násilné albánské mafie. Jen letos v lednu to pro Ekvádor znamenalo rekordních 781 vražd.
před 21 mminutami

Rusko a USA si vyměnily dva vězně. Budují vzájemnou důvěru, píše WSJ

Spojené státy a Rusko si v Abú Dhabí vyměnily dva vězně. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války, kterou Moskva zahájila svou plošnou invazí před více než třemi lety.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

EU odloží odvetná cla proti USA o devadesát dní

Evropská unie o devadesát dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená cla na deset procent na dobu devadesát dní.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské drony roznáší po Ukrajině bomby. Kyjev neví, kdy detonují

Rusko začalo používat bezpilotní letouny k rozmístění výbušných zařízení po celé Ukrajině, varovalo tamní ministerstvo vnitra. Drony mohou být nasazeny kdekoli a situace je velmi nebezpečná, protože načasování detonace není známo, píše server Kyiv Independent.
před 7 hhodinami

Tragédie v Santo Domingu má přes 220 potvrzených obětí

Počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha, stoupl na 221, informoval podle lokálních médií ve čtvrtek večer středoevropského letního času šéf záchranářů Juan Manuel Méndez. Z trosek se podle něj dosud podařilo dostat 189 živých lidí, posledního nalezli v úterý odpoledne. Od té doby vyprošťují už jen mrtvá těla.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nehoda, která víří konspirace. Smolensk dál štěpí Polsko

Před patnácti lety zahynula při letecké havárii u Smolenska polská elita. Tezi o výbuchu na palubě šířenou konzervativci vyvrátila předchozí vyšetřovací komise i mezinárodní experti, Smolensk ale dál rozděluje Polsko. Varšava kvůli tragédii nově obvinila desítky ruských soudních znalců. Podle prokurátora může jít o průlom.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...