Asad musí padnout, soudí Amerika

Washington/Bagdád - Spojené státy zřejmě chystají změnu strategie boje proti Islámskému státu v Sýrii. Americký prezident Barack Obama údajně požádal své bezpečnostní poradce o přehodnocení taktiky v této zemi. Stanice CNN odvolávající se na nejmenované diplomaty tvrdí, že si Obama uvědomil, že radikály z Islámského státu nebude možné porazit, aniž by byl svržen syrský prezident Bašár Asad.

Podle CNN Washington v tichosti uznal, že se mýlil, když se domníval, že Islámský stát (IS) bude poražen nejprve v Iráku a pak také v Sýrii a že se přitom bude možné vyhnout Asadovi. Ten se totiž podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Alistaira Baskeyho stal magnetem extremistů a „prezident Obama řekl jasně, že Asad ztratil nárok vládnout Sýrii“. Spojené státy prý nadále posilují umírněnou syrskou opozici.

Taktika selhala

Zdroje CNN ale tvrdí, že si Washington uvědomil, že právě syrská umírněná opozice představovaná Svobodnou syrskou armádou (FSA) nyní ztrácí pozice kvůli postupu syrské armády, takže taktika, kdy Irák měl být na prvním místě, už se neosvědčuje. Uvažuje se proto o zadržení IS razantněji také v Sýrii. V úvahu připadá zřízení bezletových zón na hranici s Tureckem, o což žádá Ankara už dlouho, a urychlení výcviku FSA.

Ben Rhodes, bezpečnostní poradce v Bílém domě

„Výzvy, které pro nás představuje Sýrie, jsou velmi závažné kvůli tomu, že na místě nemáme partnera, a kvůli problémům, které souvisí s Asadovým režimem. Neprobíhá ale žádná formální revize naší strategie v Sýrii. Platí strategie postupného oslabování a konečného zničení islamistů.“

USA změnu záměrů v Sýrii ani v boji proti IS zatím oficiálně neoznámily. Baskey ve středu večer prohlásil, že strategie v Sýrii se nezměnila. „Zaměřujeme se především na vytlačení IS z Iráku, budeme s koaličními partnery na radikály dále útočit i v Sýrii, abychom jim zabránili učinit si z ní útočiště a rozšiřovat svou moc,“ poodhalil Baskey současnou americkou strategii.

Arabští spojenci Asada rovněž nechtějí

Bezpečnostní poradci se prý v Bílém domě sešli minulý týden čtyřikrát, na jedné schůzce byl i Obama. Hlavním tématem bylo posoudit, jak se strategie USA v Sýrii slučuje s celkovou strategií boje proti IS. USA bombardují pozice IS v Iráku se západními partnery a v Sýrii s arabskými. Podle bilance Pentagonu připadá v obou zemích na americká letadla celých 85 % náletů.

Americká diplomacie podle CNN však Obamu upozornila, že arabští spojenci v bojích v Sýrii projevují nespokojenost s politickou strategií a rozpolceností Washingtonu vůči Asadovi. Zejména Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a rovněž Turecko totiž žádají dohodu o předání politické moci v Sýrii.

A jejich hlasy rezonují také u republikánů, kteří po volbách ovládli celý Kongres. Nyní čekají, až ho Obama požádá o schválení dalších bojových akcí. „Koaliční partneři - například Turecko, ale i všichni ostatní - by nám vycházeli mnohem víc vstříc, kdyby byl součástí strategie i Asad,“ konstatoval republikánský senátor Bob Corker.

Změna strategie? USA se chtějí zbavit Asada (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 7 hhodinami
Načítání...