Americký Senát schválil zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA. Oznámily to tiskové agentury. Prezident Joe Biden označil výsledek hlasování za „velké vítězství amerického lidu“. Zákon brzy podepíše. Bez tohoto kroku by federální vláda v pondělí přestala být schopna splácet své závazky.
Americký Senát kývl na pozastavení dluhového stropu. Biden mluví o velkém vítězství
„Děkuji svým kolegům za dobrou práci, kterou odvedli. A chválím prezidenta Joea Bidena a jeho tým za to, že se jim podařilo dosáhnout rozumného kompromisu za velmi těžkých okolností,“ uvedl šéf demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer. „Zákon o fiskální odpovědnosti zabraňuje katastrofálním důsledkům, které by nesplácení státního dluhu znamenalo,“ hodnotí vývoj šéf republikánů v Senátu Mitch McConell.
Senátoři zákon přijali většinou 63 ku 36 hlasům poté, co projednali a zamítli deset pozměňovacích návrhů. Pouze jeden z nich předložil demokrat, všechny ostatní byly republikánské. Pokud by některý z návrhů uspěl, putoval by zákon zpět do Sněmovny reprezentantů, kde byl v aktuálním znění ve středu přijat většinou 314 ku 117 hlasům.
„Senátoři obou stran dnes večer (ráno SELČ) svým hlasováním ochránili náš těžce vydřený ekonomický růst. Nikdo nedostal ve vyjednáváních vše, co si přál, ale nepochybujte o tom, že je to velké vítězství pro americký lid i ekonomiku,“ prohlásil šéf Bílého domu Biden.
Kritika ze všech stran
Kompromisní balíček vyjednaný prezidentem Bidenem a republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym přitom netěší ani republikány, ani demokraty.
Více pravicová část republikánských zákonodárců kritizovala, že návrh neobsahuje větší snížení veřejných výdajů, více levicovým kongresmanům vadilo například zpřísnění podmínek pro přístup k sociální pomoci.
Návrh především pozastavuje uplatňování dluhového stropu do ledna 2025. Počítá také s omezením růstu státních výdajů o 1,5 bilionu dolarů (asi 33 bilionů korun), se škrty v rozpočtu daňové správy a zpřísněním některých podmínek pro čerpání sociální pomoci.
Zákonný limit na státní dluh je ve světě výjimkou a ten americký se v posledních desetiletích opakovaně posouvá kvůli neustálým rozpočtovým schodkům za demokratických i republikánských prezidentů. Nyní činí 31,4 bilionu dolarů, kam byl posunut na konci roku 2021.
Do platební neschopnosti se Spojené státy ještě nikdy nedostaly, ačkoliv podobně blízko byly v roce 2011. Nynější zákon zajistí americké vládě, že další podobný politický boj se nepovede před nadcházejícími prezidentskými volbami, podotýká list The New York Times.