Alzheimera má na světě 35 milionů lidí, jejich počet narůstá

Washington - Alzheimerovou nemocí nebo dalšími formami stařecké demence trpí ve světě přes 35 milionů lidí a jejich počet se má každých 20 let zdvojnásobit. Alarmující výsledky přinesla studie Mezinárodní alzheimerovské organizace (ADI). V roce 2050 by pak nemocí mělo trpět přes 115 milionů lidí.

Podle ředitelky ADI Daisy Acostové je toto onemocnění v chudých zemích skrytou záležitostí, o které se nemluví. To znemožňuje včasné zahájení léčby. V Indii se pro symptomy nastupující nemoci používá označení „unavený“ nebo „slabý“ mozek a jsou mylně považovány za normální součást stárnutí. Podobný názor má prý také více než polovina pečujících o pacienty s demencí ve Velké Británii.

Agentura Reuters informovala o studii švédského ústavu Karolinska z roku 2005, podle které se na léčbu demence ve světě utratí 315 miliard dolarů ročně (5,4 bilionu korun), z toho 88 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) zaplatí země s nízkým a středním hrubým národním důchodem na obyvatele. V nich se podle letošní studie očekává nejvyšší růst nových případů, a tedy i nákladů na léčbu.

Informace o Alzheimerově nemoci:

Alzheimerovou chorobou trpí asi pět procent lidí ve věku 65 let a až třetina osmdesátiletých. V České republice je to asi 120 tisíc lidí. Na nemoc zatím neexistuje účinná léčba a příčinou vzniku si vědci nejsou jisti. Kromě věku se na rozvoji nemoci podílí obezita, vysoký cholesterol nebo cukrovka. Pacienti postupně ztrácí paměť, orientaci, přestávají rozumět okolnímu prostředí a ztrácí schopnost se o sebe postarat.