Nebuďte hluší k problémům neslyšících, upozorňuje oscarové Tiché dítě

Rachel Shentonová a Chris Overton o Tichém dítěti (zdroj: ČT24)

Mezi letošní festivalové hosty, kteří se mohou pochlubit oscarovou soškou, patří i dvojice Rachel Shentonová a Chris Overton – tvůrci krátkého filmu Tiché dítě. Příběh o hluché dívce, která se naučí komunikovat až pomocí empatické sociální pracovnice, vzbudil vlnu zájmu o problémy hluchoněmých.

Chris Shentonovou k pomoci sluchově postiženým přivedla osobní zkušenost. Její otec přišel o sluch následkem chemoterapie a poslední dva roky života neslyšel. Shentonová se kvůli němu naučila znakovou řeč – a nyní působí jako patronka britské asociace pro neslyšící děti. Hluché jsou podle ní často i organizace nebo politici, na něž se obrací. Velkou pozornost její kampani získalo až Tiché dítě, přesněji jeho oscarový úspěch. 

Shentonová pro dvacetiminutový film napsal scénář a zahrála si v něm roli sociální pracovnice, která dovede vnímat problém zakřiknutého dítěte. Již dříve se objevila například v seriálu Záměna (Switched at Birth) o dvou dívkách, které byly po narození vyměněny – a jedna z nich je rovněž neslyšící.

Na Oscara všichni slyší

„Sluchová porucha je tiché postižení a televize i film ji absolutně přehlížejí,“ obává se přesto herečka, jejíhož Oscara ovšem již nyní přehlédnout nelze. „Má to obrovský význam. Způsobilo to větší povědomí o sluchovém postižení a rozvířilo to diskusi, což bylo potřeba,“ nepochybuje Shentonová. 

„Díky tomu, že jsme byli na Oscarech, setkali se se Stevenem Spielbergem, což byste u krátkého filmu nečekali, jsme se dostali hlavního vysílacího času BBC, to není u krátkých filmů obvyklé,“ souhlasí režisér Chris Overton a dodává, že jejich téma na Hollywood i média zapůsobilo. Svázat se úspěchem ale nechat nechce: „ Když vyhrajete Oscara, tak na to musíte zapomenout. Malinká soška vám nepomůže film natočit. Pořád se musíte snažit a pracovat.“

Festival v Karlových Varech Tiché dítě promítl v sekci Lidé od vedle věnované hrdinům s handicapem. Projekci doprovázel překlad do znakové řeči.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Filmový festival Karlovy Vary 2018

Glosa k vítězům Varů: Může film něco změnit? Nepříjemná pravda o světě a rodině

Výrazné mnohovýznamné filmy o závažném tématu jsou tituly, kterými se pyšní velké festivaly. Takový se objevil i na festivalu v Karlových Varech – a v sobotu večer si z něj odnesl hlavní cenu Křišťálový globus. Drama s dlouhým názvem „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ oslovilo i proto, že sděluje nepříjemnou pravdu o (současném) světě.
8. 7. 2018

Pro české turisty není Mars demodé. Plundrují ho ve filmu Benjamina Tučka

Od prvního letu na Měsíc se lidstvo chlubilo, že do roku 2000 bude létat na Mars. Zatím na to nedošlo. S jednou výjimkou, filmový let si dopřál režisér Benjamin Tuček se svojí filmovou posádkou.
8. 7. 2018

Best of: Podívejte se na sestřih z 53. ročníku festivalu v Karlových Varech

Letos do Varů přijelo 13 080 akreditovaných návštěvníků. Vidět mohli 501 filmových představení, na která se prodalo 140 135 vstupenek. Tolik statistika 53. ročníku. O tom, jaký byl, ale lepší zprávu podá sestřih festivalových okamžiků.
7. 7. 2018

Festival ve Varech vyhráli rumunští barbaři, i pro Čechy něco bude

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři,“ hlásá dlouhý název snímku o bolestivém místě rumunské národní historie. Jedno to ale není filmaři Raduovi Judemu, který o této „bolavé patě“ natočil film. A ten zas není jedno filmovému festivalu v Karlových Varech, který titul ocenil Křišťálovým globem pro nejlepší snímek 53. ročníku. Úspěch může letos opět těšit i Čechy – slovinský „famák“ Olmo Omerzu získal cenu za režii pro svou road movie Všechno bude. I v souvislosti s vítězným snímkem se během večera mluvilo o svobodě a politice.
7. 7. 2018Aktualizováno7. 7. 2018

Exupír Robert Pattinson: Chtěl bych hrát postavy, které nemají zuby

Na festivalu v Karlových Varech začíná poslední den, který si nenechá ujít poslední letošní „velký“ host. Do západočeských lázní dopoledne přijel britský herec Robert Pattinson, známý především z upírské ságy Twilight a filmové série o Harrym Potterovi. Především na Stmívání by ale prý rád zapomněl.
7. 7. 2018Aktualizováno7. 7. 2018

Festivalové vteřiny Marka Ebena: Vždycky je druhá šance

Jak ukážou poslední festivalové vteřiny, Masaryk se ve Varech ještě nesesypal a Marek Eben také ne. Naopak stíhá toho docela dost. Třeba poslechnout si koncert Karlovarského symfonického orchestru s Ewou Farnou, dojmout Jaromíra Hanzlíka anebo vyzpovídat oscarového filmaře Barryho Levinsona. Je možné dostat v Hollywoodu ještě jednu šanci, když zklamete? ptá se ho Marek Eben. „Vždycky je druhá šance,“ odpovídá mu režisér filmů Rain Man či Vrtěti psem. Ovšem Festivalové vteřiny další dostanou až příští rok.
7. 7. 2018Aktualizováno7. 7. 2018

K čemu dospěly první ceny z Varů? Že ocenit si zaslouží nedospělí

Předskokanem hlavních soutěžních kategorií jsou i na 53. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech ceny nestatutárních porot. Vybírají ze soutěžní nabídky nejlepší evropský či ekumenický film nebo titul, na němž se shodne Mezinárodní federace filmových kritiků. Víceméně všechny čtyři letošní poroty si získaly příběhy, jejichž hrdiny jsou dospívající. Patří k nim i české drama Všechno bude.
7. 7. 2018

Filmový postřeh: Touch Me Not je nepříjemná, ale vtahující studie intimity

Hranice hraného filmu a dokumentu se rozmlžují v celovečerním debutu rumunské režisérky Adiny Pintilie. Koprodukce pěti zemí, včetně České republiky, obdržela na festivalu v Berlíně Zlatého medvěda. I přes ubezpečení, že se jedná o fikci, jde o vizi natolik autentickou, že postavy jde jen ztěží nevnímat jako skutečně žijící osoby.
7. 7. 2018
Načítání...