Netradiční dovolená? Černobyl opět otevřel „brány“

Kyjev - Ukrajinské úřady znovu povolily turistické exkurze do prostoru černobylské jaderné elektrárny, jejíž exploze z roku 1986 se stala největší jadernou havárií v dějinách. Zájezdy turistů ukrajinský soud loni v létě s ohledem na ohrožení bezpečnosti zakázal.

Podle šéfa ukrajinského sdružení cestovních kanceláři Ihora Holubachy se už na cesty do černobylské zóny od prosince přijímají objednávky. Trasy vymezilo ukrajinské ministerstvo pro mimořádné situace tak, aby vyloučilo možnost ozáření. Cena černobylského zájezdu pro jednu osobu se pohybuje od 800 do 1 040 hřiven (1 900 až 2 600 korun).
   
Zájemci mohou navštívit města Černobyl a Pripjať, která byla bezprostředně po explozi černobylského reaktoru vyklizena. Turistům podle Holubachy nehrozí žádné nebezpečí.

Černobyl po havárii
Zdroj: ČT24

Čtvrtý reaktor explodoval v dubnu 1986 a radioaktivita z jeho nitra se rozšířila do rozsáhlých oblastí severovýchodní a severní Evropy. Kolem elektrárny vzniklo uzavřené třicetikilometrové pásmo, kam byl zakázán přístup. Zničený reaktor je uzavřen pod betonovým krytem a na jeho bezpečnost dohlíží kolem 2 500 lidí.

Do Černobylu loni zamířily tisíce lidí
   
Loni Černobyl ještě před soudním zákazem přivítal kolem 7 500 návštěvníků, hlavně ze zahraničí. Letos by podle kyjevského tisku mohli zařadit prohlídku Černobylu do svých plánů i návštěvníci evropského fotbalového šampionátu, který Ukrajina letos hostí s Polskem.

Černobyl po havárii
Zdroj: ČT24
Vydáno pod