Kramářova chata na Suchém Vrchu slavnostně otevřena

Suchý Vrch – Po devíti letech od ničivého požáru dnes mohli první turisté navštívit nově zrekonstruovanou Kramářovu chatu na Suchém Vrchu na Orlickoústecku. Poprvé byl objekt zpřístupněn ve stejný den v roce 1928. O čtyři roky později vznikla 33 metrů vysoká rozhledna sloužící původně jako vodárenská věž, která také prošla rozsáhlou opravou.

Výsledek více než roční rekonstrukce zachovává parametry původní chaty z 20. let. „Důraz jsme kladli především na navázání tradice a dodržení podoby, kterou měla chata za první republiky. Při rekonstrukci se stavbyvedoucí řídil původními nákresy z 30. let 20. století i dobovými fotografiemi,“ uvedl ředitel chaty Stanislav Havel ze společnosti CVS Žamberk, která na opravy získala 25 milionů korun z evropských fondů. Chata s restaurací bude v provozu celoročně.   

K dispozici návštěvníkům je i původní kronika

Jednou ze zajímavostí chaty jsou unikátní kachlová kamna vedoucí přes dvě patra. Postavena byla na zakázku a před jejich spuštěním se v nich i kvůli správné funkčnosti musí padesátkrát krátce zatopit. Vystavena je i původní kronika se zápisem Karla Kramáře, prvorepublikového předsedy vlády, a soubor historických fotografií.

Kramářova chata po požáru v roce 2003
Zdroj: ČT24/ČTK/www.suchak.cz

Kramářovu chatu navrhl architekt Jaroslav Stejskal. Jméno získala po prvním prvorepublikovém premiérovi Karlu Kramářovi a navštívilo ji mnoho významných hostů, například prezident Edvard Beneš či básník Petr Bezruč. V době vzniku sloužila především jako demonstrace české síly v pohraničí. V roce 1939 ji převzala německá armáda, která ji využívala jako rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce měnila majitele, využívala ji armáda jako rekreační středisko i turisté. Od poloviny 90. let byla kvůli nepodařené privatizaci dlouhou dobu uzavřená, chátrala a v roce 2003 vyhořela.

Reportáž Michala Klokočníka (zdroj: ČT24)