Za znásilnění by měl jít „guru Jára“ do vězení na sedm a půl roku

Krajský soud ve Zlíně uložil zakladateli esoterické školy Poetrie, šestačtyřicetiletému Jaroslavu Dobešovi alias „guru Járovi“, 7,5 roku vězení. Jeho blízká spolupracovnice, třiačtyřicetiletá Barbora Plášková, dostala shodný trest. Soud dvojici shledal vinnou ze znásilňování studentek školy, a to ve čtyřech případech. Oba jsou v současné době v imigračním detenčním zařízení na Filipínách.

Jaroslav Dobeš, který je ve své komunitě známý jako „guru Jára“, podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně „odháčkovával“. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. Dobeš tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Klientky školy ale o této metodě s delším časovým předstihem nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat.

Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, pak se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách krátkou soulož. „Obžalovaná Plášková byla duševně závislá na obžalovaném Dobešovi,“ řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

„Odháčkováním“ prošlo 350 žen, většina dobrovolně

Podle obžaloby se případy děly v letech 2004 až 2007. U některých poškozených se projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly na několika místech včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku. „Odháčkováním“ podle spisu prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoliv.

Dobeš byl podle svědkyň ve své komunitě ctěn a obdivován. Jen on byl prý schopen provést údajné „odháčkování“. Hodně cestoval, v Česku se objevoval občas. V zahraničí je stejně jako Plášková i v současné době. U soudu je zastupovali obhájci, podle kterých ženy věděly, co je čeká, a nešlo tak o trestný čin.

Škola nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií. Obhájci chtěli zproštění obžaloby. Státní zástupkyně požadovala pro obžalované trest při horní hranici sazby. „Jsme překvapení, že dnes bylo ukončeno dokazování. Soudkyně nám neumožnila to, abychom verifikovali výpovědi poškozených, abychom nabídli svědky obhajoby. Nejsme s tím spokojeni,“ řekl Dobešův obhájce Michal Krčma.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se k němu nevyjádřila, obhájce Dobeše se odvolal, obhájce Pláškové si ponechal lhůtu na podání odvolání.

„Guru Jára“ čeká na náboženský azyl na Filipínách

Zlínský krajský soud potrestal Dobeše za znásilňování studentek školy už v roce 2014 deseti lety vězení. Plášková dostala 9,5 roku. Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek zrušil a projednávání případu vrátil do Zlína.

V květnu 2015 Dobeše s Pláškovou zadrželi na Filipínách, kde jsou teď v imigračním detenčním zařízení. Filipínské úřady sice oběma zamítly žádost o udělení náboženského azylu, dvojice se ale proti jejich rozhodnutí odvolala. Rozhodnutí zatím nepadlo.