Vysílač na Černé hoře opustili lidé i technika

Janské Lázně - Televizní vysílač na Černé hoře v Krkonoších sice stále slouží svému účelu, díky digitalizaci ho ale pomalu opouštějí pracovníci i technika.

3 minuty
Vysílač na Černé hoře opustili lidé i technika
Zdroj: ČT24

Vysílač na Černé hoře vyrostl v roce 1978 ve výšce skoro 1 300 metrů nad mořem. Lidé si ho občas pletou s Ještědem. A není divu - celý projekt měli na starosti polští odborníci a podle krajinného ekologa Pavla Klimeše si Ještěd za inspiraci určitě vzali. „Architektonicky se stavba vydařila,“ hodnotí vysílač Klimeš. Kvůli tvůrcům dostala stavba název Televizní vysílač československo-polského přátelství

Budovu nezná nikdo lépe než Jiří Šritr. Zaměstnanec Českých radiokomunikací tu pracuje od samotného vzniku vysílače. „Někdy tu jsem i pět dní sám… Barák se hýbe, skřípe, někdy je to na palici,“ směje se. Když na vysílači není kromě něj nikdo jiný, raději nevyužije ani výtah, kterým se dá vyjet do pátého patra. Jehlan má celkem sedm podlaží, až na vrchol se ale musí po žebříku. 

Největší změnou v historii vysílače se stala digitalizace v srpnu 2009. Zatímco analogová technologie zabrala spoustu místa, té moderní stačí minimum. Ubylo i pracovníků. „Dvacet čtyři hodin denně tu musel někdo sledovat monitory s vysíláním. Dnes je prostor monitorován a sváděn na pracoviště dispečera v Praze na Strahově,“ popisuje Šritr. 

Černohorský vysílač neslouží jen k televiznímu vysílání. Využívají ho mobilní operátoři, policisté, vojáci či Rádio Černá hora. 

Reportáže mapující opuštěná místa můžete během prázdnin také vidět každý všední den v Událostech v regionech, které začínají na ČT24 v 18:00 hodin. Níže uvedený seznam článků představuje jen malý výběr z již odvysílaných reportáží. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
10:14Aktualizovánopřed 48 mminutami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 55 mminutami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 2 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
11:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
14:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 8 hhodinami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 9 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 15 hhodinami
Načítání...