Středověká věž Jakobínka už má lešení a během prázdnin láká návštěvníky

Památkáři na prázdniny zpřístupnili středověkou věž Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou, do konce prázdnin jsou v plánu čtyři prohlídky. Věž se opravuje od loňského října, ale bez elektrického proudu, vrtaček i jiných vymožeností. Památkáři si totiž chtějí vyzkoušet středověké postupy. Tesaři teď dokončili lešení, ze kterého budou památkáři stavbu restaurovat, zároveň po něm mohou turisté vystoupat až k ochozu věže. Dřevo na lešení vytěžili pracovníci pomocí koní v místních lesích. Konstrukci pak drží dohromady jen provazy a ručně dělané dřevěné kolíky.

„První prohlídka se koná v úterý 26. července v 15 hodin. Další budou následovat vždy jednou za dva týdny až do konce prázdnin,“ uvedla mluvčí českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu Eva Skořepová.

Prohlídky se může zúčastnit vždy deset lidí, vstupné je 300 korun pro všechny. Podmínkou je věk nad 18 let a dobrá fyzická kondice. Výklad o historii věže, postupu restaurátorských prací i využití historických řemesel a speciálních technických postupů bude v režii Petra Pavelce, který je spoluautorem projektu.

Celá oprava probíhá pomocí středověkých stavebních postupů

V současné době se na Jakobínce dělají restaurátorské průzkumy, jejichž cílem je zmapovat stav historického zdiva věže a upřesnit další postup prací. „Cílem restaurování je opravit zdivo i kamenné architektonické prvky věže a konzervovat zbytky středověkých omítek. Potom obnovíme ochoz a střechu věže,“ uvedl Pavelec.

Unikátnost celého projektu spočívá podle jeho slov v jeho didaktickém rozměru. „Návštěvníkům chceme přiblížit nejen historii této středověké hlásky, ale v praxi oživit středověké stavební postupy, a potvrdit tak jejich praktickou využitelnost i v dnešní moderní a technicky vyspělé době,“ řekl Pavelec.

Jakobínka by se měla dočkat i nové střechy (zdroj: ČT24)

Lešení za pomoci tradičních nástrojů vyrobili tesaři za vydatného přispění učňů z Jaroměře a z Francie v rámci výměnného pobytu programu Erasmus. Památkáři při opravě použili také repliku středověkého otáčecího jeřábu. Jde o kopii stroje, s nímž Fillipo Bruneleschi v letech 1420 až 1434 stavěl kopuli chrámu Santa Maria del Fiore ve Florencii. Autor repliky jeřábu Petr Růžička se nechal inspirovat kresbami a plány Leonarda da Vinciho.

Jakobínka stojí nad vltavským břehem od středověku. O jejím stáří se ale vedou mezi odborníky diskuse. Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století. Věž navíc téměř šedesát let formálně neexistovala. Správci ji totiž po roce 1948 zapomněli zapsat do evidence. Když se na jejich chybu přišlo, trvalo šest let, než úředníci dokázali věž znovu „zhmotnit“.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nyní už je zapsána v majetku Národního památkového ústavu. Protože však věž dlouho nikdo neudržoval, hrozilo její zřícení. Opravy začaly až v posledních letech. 

K záchraně věže přispěla i Česká televize, když o chátrající věži natočila reportáž. I díky ní památkáři Jakobínku znovu „objevili“. Reportáž ocenil Syndikát novinářů spolu se sdružením ProBohemia v soutěži Média na pomoc památkám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Karlovarském kraji kvůli ledovce přibývá nehod, zavřená je D6

Drobný déšť padající na promrzlé silnice způsobuje ve čtvrtek ráno v Karlovarském kraji ledovku. Policisté od 7:30 evidují dvě desítky nehod, většinou bez zranění. Policisté i silničáři vyzývají řidiče, aby byli velmi opatrní. Pozor by si ale měli dát i chodci, ledovka vzniká i na chodnících. U Kynšperka nad Ohří je kvůli nehodě uzavřená dálnice D6 ve směru na Cheb.
před 15 mminutami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 3 hhodinami

Libavou trápí uran v pitné vodě. Plánuje napojení na Kružberskou přehradu

V pitné vodě v Libavé je nadlimitní množství uranu. Armáda, která ji obci dodává, chystá modernizaci úpravny vody. Do té doby musí místní používat balenou. Potíže tamní obyvatelé řeší už šest let. Obec proto začala zvažovat obnovení dodávek z Kružberské přehrady. Z tohoto vodního zdroje ji odebírala do roku 2012.
před 4 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 4 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Kamiony s odpadem z vyřazených letadel odjely z Bruntálska zpět do Německa

Jiříkov na Bruntálsku opustily kamiony s nelegálním odpadem z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren. V obci byly odstavené. Na jejich návratu do Německa se domluvilo ministerstvo životního prostředí s německou stranou. Kamiony byly na Bruntálsku odstaveny několik dní. Jejich odjezd zkomplikoval sníh.
před 17 hhodinami
Načítání...