Podnikatel Snášel dostal osm let, dluží téměř miliardu

Tábor - K osmi letům vězení odsoudil táborský krajský soud podnikatele Stanislava Snášela za nesplacení úvěru 270 milionů korun. Sedmačtyřicetiletý podnikatel si podle obžaloby jako jednatel společnosti v roce 2007 půjčil peníze od banky na výstavbu českobudějovického domova pro seniory. Firma, která následně objekt postavila, celkem dluží různým subjektům a osobám téměř miliardu korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se odvolal.

„Pan Snášel se neztotožňuje se závěry soudu, domníváme se, že některé právní závěry nejsou zcela správné,“ řekl obhájce obžalovaného Jan Varga. Snášel měl při žádosti o úvěr zatajit, že je ručitelem za závazky své další společnosti ve výši 33 milionů korun. Soudní proces s podnikatelem začal v září. Od té doby jej policie obvinila z dalších dvou trestných činů. Podle ní měl spolu s dalšími dvěma muži zpronevěřit 3,7 milionu korun, které vybrali jako zálohu od 150 klientů domova pro seniory. Na konci listopadu byl Snášel obviněn ještě z toho, že si v minulých letech od různých subjektů půjčil, nebo od lidí vylákal, dalších 55 milionů korun, které nevrátil.

Táborský senát zatím řeší pouze podvod ve výši 270 milionů korun. Dalšími obviněními se podle předsedy senátu Petra Černého začne případně zabývat až ve chvíli, kdy státní zástupce podá obžalobu. Zároveň uvedl některé důvody, podle nichž senát rozhodoval o výši trestu. „U obžalovaného pozorujeme absenci sebereflexe, je zvyklý žít na úkor druhých,“ řekl. Navíc prý Snášelovi pomáhala jeho verbální dovednost. „Podle svědků oplývá mimořádnou výřečností a přesvědčivostí,“ řekl předseda senátu.

Stanislav Snášel u soudu
Zdroj: David Veis/ČTK

Snášelova firma je nyní v konkursu. Insolvenční správce Snášelovy společnosti se pokusil domov pro seniory dvakrát prodat v dražbě. Ale ani jednou se jí nikdo nezúčastnil. Třetí dražba je na programu v lednu a vyvolávací cena už klesla z původních 350 na 295 milionů korun.

Domov pro seniory v českobudějovické Husově ulici byl před časem prezentován jako největší a nejmodernější bytový komplex pro důchodce. V malometrážních bytech mělo žít až 360 klientů. Měsíční nájem se však v zařízení pohybuje od 7 tisíc do 11 tisíc korun. Klienti domova seniorů si museli před nástupem na pobyt předplatit služby zálohami 100 tisíc korun. V zařízení nyní žije asi 150 důchodců.

2 minuty
Reportáž Veroniky Kabátové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 5 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 6 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 14 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 19 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 19 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 20 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 23 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
včera v 12:17
Načítání...