Nezvládnutá epidemie v útulku v Ostravě. Veterinářka dostala výpověď

Ostrava - Kvůli pochybením při epidemii parvovirózy v ostravském městském zvířecím útulku vypovědělo město Ostrava smlouvu tamní veterinářce a podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Při lednové epidemii tam uhynulo sedm psů a dalších třicet veterinářka utratila. Znalec z oboru veterinární péče zjistil závažné nedostatky v provozním řádu a postup veterinářky označil za neodborný a chaotický.

„Zjištění soudního znalce jsou poměrně závažná a tristní a vyplývá z nich, že mohly mít přímý vliv na rozsah a důsledky epidemie,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura z ANO. Potvrdil, že město podá trestní oznámení. „Zjištěné skutečnosti nasvědčují spáchání trestného činu,“ dodal.

Znalec zjistil chaos v provozu i v dokumentech

Co se týče provozního řádu, znalec například zjistil, že v útulku nebyly oddělené špinavé provozy od čistých. Zaměstnanci nepoužívali v době epidemie ochranné oděvy, krmení připravovali v bezprostřední blízkosti prádelny. Bakterie, které se udržovaly v dekách nemocných psů, se mohly dostat ostatním do jídla. „Také dokumentace byla podle znalce vedena neodborně, chaoticky a diletantsky. Konstatoval poměrně zásadní rozpory mezi elektronickou a papírovou formou,“ doplnil primátor.

Nezvládnutý byl podle znalce i výkon veterinární péče v době infekce, se kterou se útulek vypořádával dva měsíce. Parvoviróza je nakažlivé střevní onemocnění, které bývá smrtelné pro štěňata. Naočkovaní dospělí psi ale na ně obvykle neumírají. Pochybnosti vzbudilo také to, že veterinářka utratila 19 psů ještě předtím, než přišla kontrola z veterinární správy. O prošetření postupu veterinářky město požádá také Komoru veterinárních lékařů. Znalec dále konstatoval, že útulek je nadstandardně vybavený přístroji a zdravotnickým materiálem, který nepotřebuje. Město proto pošle do útulku i auditory.

Veterinářka odmítá pochybení

Do konce února spadal útulek pod Městskou policii Ostrava. Po epidemii se radní rozhodli převést ho pod odbor ochrany životního prostředí. Šéf strážníků odmítl pochybení. „Co se týče provozních věcí, pochybení nepřipouštíme. Kontrolu jsme dělali naposledy loni v září a neměli jsme důvod něco měnit. Mám za to, že vše bylo v pořádku,“ uvedl Zdeněk Harazim. Veterinářka Eva Matějová také odmítla, že by se dopustila chyb. „Posudek znalce jsem viděla a připomínkovala. Byla v něm řada nepravd a nepřesností. Odvolala jsem se proto,“ řekla.

Když městská policie přijala před dvěma lety vlastní veterinářku, kritizovala to i veterinární komora. Město teď systém změní. „Veterinární služby budou poskytovány externím a erudovaným veterinárním pracovištěm. Vypíšeme výběrové řízení,“ sdělil Macura. Útulek bude mít také nový provozní řád a zaměstnanci budou nově proškoleni.

Útulek pro nalezené psy zřídilo město Ostrava v roce 1998. Sídlí v části Třebovice. Kapacita je 149 kotců, 30 míst je určeno pro nově přijatá a nemocná zvířata. Před epidemií bylo v útulku 139 psů. O zdravá zvířata se přechodně postaraly jiné útulky z regionu. Nyní je už přes 90 kotců opět obsazeno psy, kteří čekají na nové majitele. V areálu jsou rovněž umístěni služební psi městské policie.

Štěňata v útulku
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 12 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 12 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 17 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 18 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...