TIP NA VÝLET: Za tajemstvím Pohádky máje

Brněnsko - Krajinou Viléma Mrštíka zasvěcení nazývají oblast kolem Podkomorské hájenky nedaleko Ostrovačic. V tomto krásném kraji nechal spisovatel prožívat milostné chvíle hlavní postavy svého románu „Pohádka máje“. Lokalita mezi brněnskou přehradou a Ostrovačicemi nabízí hustou síť pěšin a cest. Ty přímo vybízí ke krátkým i delším vycházkám, pěšky i na kole. V zimě je pak lokalita vyhledávána milovníky běžek.

Oblast světlých listnatých lesů je protkána hustou sítí turistických značek. Trasa označená červeně vede od Podkomorské myslivny k brněnské přehradě, zelená značka z Obory k Masarykovu okruhu, žlutá vás zavede od Rakovce k vesnici Hvozdec a modrá turistická trasa začíná na hradě Veveří a končí v městské části Žebětín. V přírodním parku Podkomorské lesy se ukrývá také několik studánek. Mezi ty nejznámější patří Ríšova a Helenčina – studánky Mrštíkových hrdinů.

Helenčina Studánka

2 minuty
Strarosta Ostovačic Tomáš Hájek o Pohádce máje
Zdroj: ČT24

Studánka leží na křižovatce červené a zelené turistické značky pod Lipovým vrchem (478 m n.m.). Helenčin pramínek vyvěrá pod kamennou zdí na upraveném prostranství. Dříve byla studánka opatřena roubením z dubového dřeva. Později se dočkala kamenné klenby. Nad pramen vytvořil brněnský výtvarník Oldřich Martínek bronzový reliéf, který román o lásce pražského Ríši k neposkvrněné dceři místního hajného Helence připomíná.

Ríšova Studánka

Od Helenčiny studánky se k Ríšově dostanete za necelou hodinu pomalé chůze pomocí zeleného značení. Její okolí sice není tak upravené, zato o to romantičtější. Studánka je pramenem potoka Rakovce, který protéká Kočičím žlebem a vlévá se do Brněnské přehrady. Jeho voda ale už delší dobu není pitná.

Podkomorská myslivna

Na rozhraní mezi západním okrajem Podkomorských lesů a Boskovickou brázdou stojí Podkomorská myslivna, kde žila Helenka z Mrštíkova románu. Ve skutečnosti tam žila lesníkova dcera Helenka Nováčková, kterou se spisovatel nechal pro svoje dílo inspirovat. Místo se po vydání „Pohádky máje“ stalo vyhledávaným cílem mnoha turistů. Před myslivnou stojí  mramorová socha  Helenky od akademického sochaře Emila Hlavici. Donedávna býval v hájence památník Pohádky máje, který byl přesunut do Ostrovačic.

Vznik „Pohádky máje“

Snad nejvíce proslavil Ostrovačice spisovatel Vilém Mrštík svým románem „Pohádka máje“. Román pojednává o lásce mezi studentem Richardem, synovcem místního faráře, a mladičkou dcerou hajného na Podkomorské myslivně.

Před napsáním románu sepsal mladý Vilém Mrštík (20 let) povídku „Improvisace“, která byla uveřejněna v roce 1883 ve druhém ročníku almanachu moravské omladiny Zora. K uveřejnění díla použil Mrštík pseudonym V. Manfred Jimramovský. Již v této povídce nazývá sám sebe Richardem Muchou, postava Helenky se však prozatím neobjevuje. Naopak v ní vystupují postavy dvou dívek, Miluška (vlastním jménem Emilie Topinková) a Gavrila (vlastním jménem Cyrila Blažíčková). Obě dívky byly předlohou pro postavu Helenky. V roce 1891 se Mrštík k tomuto tématu vrátil a napsal samotný román.

Román je jen velmi částečně autobiografií autora, protože sám v něm vystupuje jako Ríša, naprostá většina děje je však pouze autorovou fantazií a možná i přáním. Podle svědectví Mrštíkových současníků měl, podobně jako postava Ríši, mnoho žáru k mladým děvčatům a vždycky k některé rychle vzplanul a vyznal jí lásku. Na druhou stranu byl však velmi zdvořilý a upřímný.

K románu inspirovala Mrštíka krása zdejší krajiny, kterou rád navštěvoval a i po té, co se rodina odstěhovala z Ostrovačic do Brna, rád se sem, zejména ve svých studentských letech, vracel a vzpomínal. S Ostrovačicemi jej pojilo také přátelství  s místním studentem Lambertem Valnohou. Jedna historka dokonce tvrdí, že „Improvisaci“ a dokonce ani „Pohádku máje“ nenapsal Mrštík, ale Valnoha. Ten však spáchal sebevraždu a svědkové, kteří tvrdili, že Valnoha psal román, jeho rukopis v jeho pokoji nenašli. Tak vznikla domněnka, že Mrštík jej Valnohovi ukradl. To je však pouhá smyšlenka, která se již nikdy nikomu nepodaří prokázat či vyvrátit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
8. 5. 2025

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
7. 5. 2025

Ke čtvrtině nehod s chodci dojde na přechodech. BESIP spouští kampaň

Každý rok dojde k více než třem tisícům dopravních nehod s účastí chodců. Více než čtvrtina se stane na přechodech a v jejich blízkosti. BESIP proto spustil kampaň Chybělo málo. Cílem je upozornit na zranitelnost chodců v silničním provozu a poukázat na prevenci srážek na přechodech. Součástí kampaně jsou interaktivní obrazovky ve dvou obchodních centrech v Praze a jednom v Brně, videa na sociálních sítích a vysílání spotů.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...