Jeskyně odhalila pravěké zvířecí kosti

Svoboda nad Úpou – Speleologové se pustili do probádání tzv. Medvědí jeskyně na Trutnovsku. Jejich objev překvapil možná i je samotné – ve sluji našli zatím nejpočetnější sbírku pravěkých zvířecích kostí v oblasti Krkonoš.

Těžko by někdo dokázal odhadnout, jaký poklad v sobě jeskyně ukrývá. Kvůli dřívější těžbě vápence je už jeskyně zasypaná, ale přesto má své kouzlo. Speleologové však již delší dobu tuší její skutečnou hodnotu. 

„Medvědí jeskyně je pro laika malý skalní útvar s otvorem při patě stěny, ale pro nás speleology je to zcela unikátní lokalita,“ říká odborník Radko Tásler. On a jeho kolegové nyní začali jeskyni zpřístupňovat a nacházejí přitom stovky starověkých kostí. 

2 minuty
Reportáž Přemysla Šrámka z Krkonoš
Zdroj: ČT24

Mezi nalezené unikáty patří např. úlomek liščí lebky, medvědí dráp nebo prstní článek a v neposlední řadě dokonale zachovalý medvědí špičák. Odhadované stáří? Nálezci je prozatím hodnotí až na deset tisíc let. Nálezy podrobně zkoumají znalci z Akademie věd. 

„Jedná se o první lokalitu v Krkonoších, kde se vyskytují ve větším množství kosterní pozůstatky pravěkých zvířat,“ potvrzuje Stanislav Čermák z Geologického ústavu Akademie věd. 

Současný výzkum by měl potvrdit či vyvrátit teorii, že v místě nálezu kdysi pobýval i jeskynní medvěd. Tedy druh, který vymřel již koncem doby ledové. V této oblasti totiž nejde o první „medvědí“ nález. V roce 1885 zde byla objevena jeho lebka, avšak nikdo neví, kam se za ta léta poděla. V roce 1925 Muzeum Podkrkonoší v Trutnově zaznamenalo text, v níž se k jeskyni pojí přízvisko medvědí. 

Speleologové jsou toho názoru, že největších objevů se teprve dočkají. Jejich průzkum totiž teprve začíná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 1 hhodinou

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

České Budějovice se pyšní Památkou roku 2024

Významného ocenění se dočkala rozsáhlá rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží. Historická novorenesanční budova, jejíž provoz byl zahájen již v roce 1908, získala titul Památka roku 2024 od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Zvítězila v kategorii velkých obnov nad dva miliony korun, přičemž celkové náklady přesáhly jednu miliardu korun. Rekonstrukce probíhající od roku 2020 pod dohledem památkářů zahrnovala nejen obnovu exteriéru, ale i interiérů, kde byly mimo jiné restaurovány cenné nástěnné mozaiky a prostory očištěny od vizuálního smogu.
před 13 hhodinami

Prosakování vody na část dne uzavřelo stanici metra Muzeum

Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C pražského metra. Důvodem bylo prosakování vody. Soupravy stanicí zhruba do 17:20 pouze projížděly, uvedl na webu pražský dopravní podnik (DPP). Nadále zavřený zůstává na Muzeu přímý výstup z linky A na Václavské náměstí. Cestující musí k odchodu a příchodu použít přestupní chodbu z linky C.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Opozice blokovala schvalování vzniku NP Křivoklátsko

Sněmovna znovu nedokončila druhé kolo schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko. Postarali se o to svými projevy poslanci ANO a SPD, kteří vznik parku odmítají. Sněmovna se bude návrhem, který ve druhém kole zatím probírala zhruba sedm hodin, opět zabývat zřejmě až v některém z příštích týdnů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Liberec zatím nezakáže bivakování na veřejných místech. Některá města to udělala

Liberec zatím nezakáže bezdomovcům bivakování a táboření na určených veřejných místech. Návrh změny vyhlášky primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) z jednání zastupitelstva stáhl. Zdůvodnil to tím, že navrženou úpravu chce projednat v odborných orgánech města. Podobnou vyhlášku naopak před nedávnem schválili v Bohumíně a v březnu ve Frýdku-Místku. Ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa považuje takové vyhlášky za nešťastné.
před 15 hhodinami
Načítání...