Bourá se bývalý hotel Dukla. Místo něj vyroste v centru Blanska park

Blansko - V Blansku začali dělníci bourat bývalý hotel Dukla. Ten sloužil poslední roky hlavně jako ubytovna. Radnice chtěla zchátralou budovu nejprve prodat za víc než 30 milionů korun. Nenašel se ale žádný zájemce. Nakonec o tom, že má jít k zemi, rozhodli místní v říjnovém referendu. Stavba by měla z centra města zmizet už na podzim. Namísto ní vyroste odpočinková zóna.

„Bývalý hotel Dukla se demoluje z toho důvodu, že na podzim loňského roku proběhlo referendum v Blansku, ve kterém obyvatelé Blanska rozhodli, že by se měl zbořit,“ vysvětlil důvod bourání objektu místostarosta Blanska Jiří Crha (ODS). Místní dokonce budou moci sledovat demolici v přímém přenosu. Na webové stránky města je totiž bude přenášet kamera soukromé firmy, která se na tom domluvila s radnicí.

Nyní už pracovníci firmy, která má demolici na starosti, začali rozebírat uvnitř budovy bytová jádra. Až zůstane stát pouze betonový skelet, přijede na místo těžká technika. Jeřáby pak postupně snesou dolů betonové bloky, které se odvezou pryč. Podle vedení obce tak nehrozí, že by tamní obyvatele obtěžoval přílišný hluk nebo prach, jako v případě, kdyby se hotel rozhodli zbourat odstřelem najednou.

Bývalý luxusní hotel Dukla půjde k zemi (zdroj: ČT24)

Místo starého hotelu vyroste v centru nový park

Po odstranění hotelu vznikne na prázdném prostranství malý park. „Na samotnou demolici objektu a úpravu prostoru po demolici je vyčleněno v rozpočtu deset milionů korun. Vysoutěžená částka je necelých pět milionů korun a na úpravu prostranství a zbudování parčíku počítáme s částkou sedmi až osmi milionů korun,“ pokračoval Crha. Původně se cena demoličních prací odhadovala na 15 až 20 milionů korun. Radnice ji ale po domluvě s odborníky zpřesnila na deset milionů.

Výstavba parku by měla začít příští jaro. V centru Blanska ale bude pouze dočasně. Pokud se totiž najde vhodný investor, tak by se park mohl za pár let proměnit v budovy s byty nebo kancelářemi. Tamní územní plán totiž počítá se smíšenou městskou zástavbou.

Město chtělo budovu prodat, místní zvolili demolici

V bývalém hotelu Dukla fungovala ještě minulý rok ubytovna. „V hotelu bydlelo zhruba šedesát lidí. Jeho provoz byl ukončen k 31. březnu letošního roku. Většinou tam bydleli dělníci různých firem, jen asi 10 až 12 lidí tam bydlelo dlouhodobě a těm jsme pomohli společně s odborem sociálních služeb najít nové bydlení,“ dodal místostarosta.

O ukončení provozu ubytovny rozhodli obyvatelé Blanska v referendu, které proběhlo společně s komunálními volbami loni na podzim. V referendu rozhodovalo o osudu bývalého luxusního hotelu 7081 lidí a 5319 z nich bylo pro demolici.

Hotel Dukla býval za komunismu luxusním zařízením, kde se ubytovávali návštěvníci brněnských veletrhů nebo cizinci mířící do Moravského krasu. Později zchátral. Město koupilo objekt před pěti lety, a to kvůli obavám občanů, že se z hotelu stane ubytovna pro sociálně slabé. Město tehdy koupilo objekt v aukci za 30 milionů korun. Pokusilo se najít developera, který by budovu zmodernizoval, ani po opakovaných nabídkách ale neuspělo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 2 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 3 hhodinami

Libavou trápí uran v pitné vodě. Plánuje napojení na Kružberskou přehradu

V pitné vodě v Libavé je nadlimitní množství uranu. Armáda, která ji obci dodává, chystá modernizaci úpravny vody. Do té doby musí místní používat balenou. Potíže tamní obyvatelé řeší už šest let. Obec proto začala zvažovat obnovení dodávek z Kružberské přehrady. Z tohoto vodního zdroje ji odebírala do roku 2012.
před 3 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 3 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Kamiony s odpadem z vyřazených letadel odjely z Bruntálska zpět do Německa

Jiříkov na Bruntálsku opustily kamiony s nelegálním odpadem z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren. V obci byly odstavené. Na jejich návratu do Německa se domluvilo ministerstvo životního prostředí s německou stranou. Kamiony byly na Bruntálsku odstaveny několik dní. Jejich odjezd zkomplikoval sníh.
před 16 hhodinami

Na trať mezi Prahou a Českou Třebovou mohou už jen vlaky s ETCS

Železniční trať mezi stanicemi Praha-Běchovice a Česká Třebová přešla do výhradního provozu se zabezpečením ETCS. Zabezpečovací systém je tak aktuálně asi na 620 kilometrech tratí v České republice. Kromě vyšší bezpečnosti dopravy má umožnit také budoucí zvýšení rychlosti vlaků. Systém se v minulosti potýkal s výpadky spojení mezi vlakovou a traťovou částí, důsledkem je pak zastavení vlaku. Vlaky s ETCS mívají i problémy při nízkých teplotách.
před 17 hhodinami
Načítání...