Borečský vrch v létě chladí, v zimě hřeje

Lovosice - Borečskému vrchu nedaleko Lovosic se také říká "Kouřící hora", ze země tam vycházejí páry. V létě je na vrcholu jen pár stupňů nad nulou a v zimě zase až plus patnáct. Díky tomu je tady život po celý rok, zdejší rostliny i zvířata zimu neznají. V létě místo ve výšce 450 metrů funguje jako lednička, v zimě připomíná saunu. Odborníci z Chráněné krajinné oblasti České Středohoří říkají, že nejlepší je Borečský vrch navštívit v zimě. Čím víc mrzne a čím víc je sněhu, tím jsou páry zřetelnější. Ale i v létě tady je čím se kochat, znalci říkají, že skladba fauny i flory je pastvou pro oči.

Na léto nebo na zimu se vrchu Boreč nehraje. Kdo navštíví místo v létě, zjistí, že je tu docela chladno, při zimních mrazech se tu člověk naopak zahřeje. Ze skalních otvorů, takzvaných ventarol, totiž v létě uniká chladný a v zimě teplý vzduch v podobě páry. A přesto, že České Středohoří je vyhaslé sopečné pohoří, se sopečnou činností to nemá nic společného. „Je to v podstatě geologický úkaz, kdy se přes léto nasává teplý vzduch, ten se kumuluje a ohřívá uvnitř skály a potom těmi komíny uniká v podobě páry,“ prohlásil zoolog Borek Franěk ze Správy CHKO České Středohoří.

V létě místo ve výšce 450 metrů funguje jako lednička, v zimě připomíná saunu. „Tyto mikroexhalace se vyskytují na více místech, například v Národním parku Poddyjí. Vyskytuje se v Lužických horách, v Krkonoších, ale na efekt nebo na podívání je toto místo nejlepší,“ doplnil botanik Roman Hamerský.

3 minuty
Reportáž Ladislava Jakuba
Zdroj: ČT24

Odborníci z Chráněné krajinné oblasti České Středohoří říkají, že nejlepší je Borečský vrch navštívit v zimě. Čím víc mrzne a čím víc je sněhu, tím jsou páry zřetelnější. Rozdíl teplot dělá až desítky stupňů Celsia. V létě je kolem ventarol těsně kolem nuly, v zimě až plus 15, proto zdejší rostliny i zvířata zimu neznají. „Je možné vidět mravence tam, kde vychází pára nahoru,“ dodal Borek Franěk.

Další vzácností je játrovka, rostlina připomínající mech. Její domov je totiž až v jižním Chorvatsku. „Jedná se o druh borečka vzácná. Název vyjadřuje, že roste na Borči a ještě k tomu je vzácná,“ vysvětlil Roman Hamerský a Borek Franěk poukázal: „Na sutích a rozpadlých kamenech jsou například mlok skvrnitý, silně ohrožený, který tam i zimuje.“

I teď v létě je ale v oblasti Borečského vrchu čím se kochat. Odborníci říkají, že je to pastva pro oči. Vykvétá tu fialový černýš, žlutě kvetoucí rozchodník, bílá bělozářka liliovitá. „Hvozdík pyšný, který kvete koncem července a v jarní sezoně na skalách krásně modrofialově kvetoucí kosatec bezlistý,“ pokračuje botanik Hamerský. Podle zoologa Fraňka je lokalita z hlediska obratlovců zajímavá hlavně hnízděním výra velkého, což je naše největší sova, a puštíka obecného. Zalétá sem také čáp černý a zdržují se tu i zvířata, kterým hrozí vyhynutí. „Je tu silně ohrožená ještěrka obecná a zmije obecná, která je ohrožená kriticky,“ uzavřel Borek Franěk.

Borečský, dříve Holý, vrch najdete zhruba 5 kilometrů západně od Lovosic, od roku 1951 je národní přírodní památkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
před 23 mminutami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice.
před 1 hhodinou

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 5 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

České Budějovice se pyšní Památkou roku 2024

Významného ocenění se dočkala rozsáhlá rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží. Historická novorenesanční budova, jejíž provoz byl zahájen již v roce 1908, získala titul Památka roku 2024 od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Zvítězila v kategorii velkých obnov nad dva miliony korun, přičemž celkové náklady přesáhly jednu miliardu korun. Rekonstrukce probíhající od roku 2020 pod dohledem památkářů zahrnovala nejen obnovu exteriéru, ale i interiérů, kde byly mimo jiné restaurovány cenné nástěnné mozaiky a prostory očištěny od vizuálního smogu.
před 16 hhodinami

Prosakování vody na část dne uzavřelo stanici metra Muzeum

Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C pražského metra. Důvodem bylo prosakování vody. Soupravy stanicí zhruba do 17:20 pouze projížděly, uvedl na webu pražský dopravní podnik (DPP). Nadále zavřený zůstává na Muzeu přímý výstup z linky A na Václavské náměstí. Cestující musí k odchodu a příchodu použít přestupní chodbu z linky C.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...