Ucho Svobody: O Schmidtovi, ale taky R.E.M.

Jack Nicholson je skvělý herec. Ne obličej, hrdina ženských snů (i když to určitě taky), figura. Je z rodu těch, kdo se mění s rolí, ne těch, kteří ve filmu nebo třeba na pódiu jsou vlastně jen sami za sebe. A že charisma má a zřejmě by mu stačilo je prostě používat! Možná jste neviděli jeho hlavní roli ve filmu Hoffa o slavném americkém odboráři. Změněn k nepoznání hrál skvěle tuhle zvláštní postavu. Stejně jako si vyhrával s Přeletem nebo v Čarodějkách.

Mezi naprosto špičkové postavy jím vytvořené patří nenápadný pojišťovák na odchodu do penze, Schmidt. Dávali ten film včera večer na Jedničce, jak se teď progresivně říká ČT1. A řekl bych, že to byl program přesně odpovídající profilu naší, tedy ČT. Že je Alexander Payne vynikající režisér, víme třeba i díky Bokovce. A že se na Schmidtovi vyřádil, je zřejmé. Stejně jako Jack Nicholson. Už první tiché záběry z prázdné kanceláře a snad zejména pak seznámení s jeho filmovou manželkou, naondulovanou, běžnou, nezajímavou šedesátnicí, dávaly tušit, že to nepůjde normálně.

Film mohl vlastně se všemi předpoklady nudit. Nic moc se neděje, Schmidt prožívá to, co nespočetní senioři před, okolo i po něm. Perfektně vypracované figurky maloměstského ražení, které nás jakoby ujišťují, že buranství a přízemnost neznají hranic ani ekonomických teritorií. Určitě i vy jste se dusili neblahými pocity při pohledu na nápadníka a později manžela Schmidtovy dcery. Do doby, než vám došlo, že ona si ho prostě zasloužila a vysloužila. (Příslušnou slabiku si u další varianty těchto příbuzných slov dodejte příp. sami.)

Téměř nikdy nesklouzne vynikající studie průměrnosti, film O Schmidtovi, do oblasti banalit. Pokud říkám téměř, míním dvě malé výjimky: až prvoplánový nepořádek ve Schmidtově bytě po úmrtí manželky a trochu sladkobolný konec. Nicméně, v záplavě průměrnosti, kterou současná kinematografie většinou představuje, je právě tento film jednou velkou radostí. Díky za jeho zařazení právě na sobotní večer, nikoli na přelom nedělně-pondělní půlnoci. Odvážný krok, sám jsem zvědav, jaká byla sledovanost.

V hudbě se objevují dvě razantní novinky. Jednak dlouho očekávaná novinka kapely R.E.M. s názvem Accelerate, která vychází na Apríla. Po prvním náslechu si dovoluji soudit, že R.E.M. plavou v řece známé. A stejně jako stejné pivo, auto, čokoláda nebo s dovolením partnerka (partner) po čase mohou nudit, jakoby to hrozilo i jim. Což nic nemění na tom, že jejich koncert 17. srpna v Praze bude jistě vyprodán v mžiku.

No a nová, živá nahrávka tria Brada Mehldaua, natočená loni v říjnu v newyorském klubu Village Vanguard. (www.bradmehldau.com) Samé dlouhé, nádherně pronotované skladby povětšinou leaderovy. Vrcholná ukázka současného jazzového hraní, tak bohužel vzdálená většině toho, co můžeme slýchat u nás. Pozoruhodné.

Nebyl to špatný týden.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...