Turner Prize: pythagorejské oživení vizuálna

Turnerova cena, udělovaná za to nejlepší v britském výtvarném umění, je už řadu let přehlídkou ozvláštňování, které jako by bylo jedinou možností, jak umění zachránit a dát mu v době únavy z historie a přejedení z nadbytku smysl. Cenu už obdržely série fotek a videí o muži protestujícím proti establishmentu; dům, který umělec rozložil, udělal z něho vor, sjel na něm řeku, a pak dům opět postavil; sociální projekt sledující místa, kde zemřeli cyklisté, či zabírající kamerou rození zla v blízkosti farmy George Bushe jr; podivná sestava světel, střídavě svítících a zhasínajících.

Vystavení prostoru

Přestože je zřejmé, že i v Británii stále častěji vítězí myšlenky nad artefakty, potvrzujíce tak nadvládu konceptuálního umění, až dosud Turnerovy cenu braly objekty, tedy předměty, na něž si tak či onak můžeme sáhnout a které tudíž disponují jistou vizualitou. Letošní vítězka Susan Philipsz povětšinou zaměřená na taktilní, sochařskou práci, která se až ex post nechává hladit očima (je otázka, zda sochy nejsou určeny „slepému“ omaku než dívání), posunula možnosti ještě o krok dál, když vystavila vlastnohlasně zpívanou píseň o kraji skotském Lowlands, jíž původně rozezněla prostor pod mostem v rodném Glasgow, a na výstavě v Tate Britain ji pak nechala znít pustou výstavní síní.

Dostat výtvarnou cenu za zpěv, jak poznamenal teoretik Tomáš Pospiszyl, je opravdu pozoruhodné. Taková novinka to ale není. Se zvukem, s hudbou, se pracuje v instalacích a videoartu desítky let. Zvukově často tvoří třeba známý americký tvůrce Bruce Nauman, který například před pěti lety zvukem naplnil londýnskou turbínovou halu v budově galerie Tate Modern. Nauman využil rytmizované smyčky slov a sloganů, které se z výkřiků měnily v meditativní mantry, podobné prozpěvování svatého slova ÓM.

Naumanovi nešlo o to vystavovat zvuk a slova. Výchozí otázkou bylo, jak vystavit prostor turbínové haly muzea, bývalé elektrárny. Rytmizovaná slova zhruba dvaceti textů nebyla centrem výstavy, jak je to obvyklé u většiny uměleckých děl. Zvuky sice přitahovaly pozornost, tím však zvláštním způsobem vtahovaly do prostoru, umožňovaly, abychom prostor prožili, což při popisu tvoření řezů prostoru a jejich spojů připustil i Nauman: „Asi dvacítka textů vytváří všudypřítomný ambientní zvuk (zvuk prostoru). Když vstoupíte do tohoto zvukového prostoru, který je několik metrů široký, je text jasně rozeznatelný. Pak se pomalu rozmazává, tříští a mísí s jiným zvukem, až jasně slyšíte už jen ten další text. Pořád se tu děje něco, co vás táhne do prostoru.“

Rozkmit těla a duše

Susan Philipsz se Naumanově postupu blíží tím, že jí nejde o zvuk jako takový, nýbrž o rezonanci, napětí, rozkmit mezi písní a prostorem. Umožňuje to, abychom se s prostorem tělesně vůbec setkali. Ponecháme-li stranou určitou osobní, identifikační až nacionální rovinu díla – Skotka zpívá pod skotským mostem smutnou skotskou píseň – zůstává nejdůležitější motiv rezonance, chvění, které na odlišných místech vytváří různé efekty. V prázdném prostoru Tate Britain se zjevně chvějeme jinak než pod mostem v Glasgow nebo doma před televizí, „rozkmit těla“ (a duše) ale při koncentrovaném poslechu zažíváme v jakémkoliv prostoru.

Vystavený zpěv Susan Philipsz oživil cestu chvění a rezonance, na níž se ve výtvarném umění možná trochu pozapomnělo, ačkoli je to nutná podmínka jakéhokoliv přijetí díla. Skrze překvapivé setkávání s tělesnou podobou zvuku v galerii výtvarného umění se pak můžeme vydat zatarasenou stezkou řeckého barda Pythagora, který i vidění chápal jako dotykovou záležitost, zprostředkovávanou tajemnými emanacemi boha, letícími z oka k předmětu a zase zpět. Nás, pythagorejce, potom nemůže překvapit, že výtvarnou, vizuálnem podmíněnou cenu dostane skotská „zpěvačka“.

(texty z blogu Petra Fischera publikuje pravidelně deník HN)

  • Turnerova cena 2010 zdroj: Tate Britain http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2153/215285.jpg
  • Susan Philipszová zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2157/215604.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...