K části obsahu pomalu a na některé weby vůbec. Komise v USA zruší pravidla garantující otevřený internet

Americká Federální komise pro spoje (FCC) navzdory protestům odhlasovala návrh zrušit přísná pravidla takzvané síťové neutrality, která zajišťovala svobodný a otevřený internet. V důsledku to může znamenat, že uživatel internetu kromě základního poplatku za připojení bude svému poskytovateli muset hradit nadstandardní příplatky za to, že mu umožní přístup na některé stránky - třeba na sociální síť. Pokud by si „nadstandard“ nezaplatil, na stránku se nedostane buď vůbec, nebo bude přístup velmi zpomalený. Dosavadní pravidla v roce 2015 prosadila vláda Baracka Obamy, krok byl tehdy považován za přelomový.

Rozhodnutí je vítězstvím pro kabelové firmy a mobilní operátory, kterým umožňuje určovat, k jakému obsahu se uživatelé dostanou. Proti rozhodnutí už se chystají žaloby. Republikáni tvrdí, že dosavadní pravidla byla až příliš svazující. Podle nich se na fungování internetu nic podstatného nezmění.

  • Nový model fungování internetu se dá přirovnat k tomu, jak se nyní platí za sledování kabelové nebo satelitní televize. Kdo zvolí nejlevnější tarif, má přístup jen k základní nabídce televizních stanic. Aby mohl sledovat třeba atraktivní sportovní kanály, musí si zaplatit dražší balíček služeb.
  • Uživatel internetu nyní platí za připojení jako takové, respektive za objem dat. Případně si platí přístup třeba k elektronické verzi určitého časopisu, je-li zpoplatněn a má-li o něj zájem. Nový model by znamenal, že kromě těchto poplatků by si poskytovatel připojení účtoval další peníze třeba za to, že uživateli umožní přístup na Facebook nebo sledovat videa na YouTube. Respektive za to, že data nebudou tak zpomalená, aby video bylo vůbec možné sledovat.
  • Síťová neutralita je princip, kdy všichni poskytovatelé internetových služeb musí se všemi daty na internetu zacházet stejně, žádná nediskriminovat nebo za ně neúčtovat žádné částky závisející na uživateli, typu obsahu, platformě, aplikaci nebo typu připojení či podle použitého zařízení. Podle těchto zásad poskytovatelé internetových služeb nemohou záměrně zablokovat, zpomalit nebo účtovat částky za konkrétní webové stránky a online obsah.

Dosud platilo, že každý má rovnocenný přístup k obsahu na internetu. Teď ale budou moci poskytovatelé internetu za poplatek nabízet rychlejší internetové služby nebo přístup na určité stránky. Stejně tak bude možné zaplatit za přednostní zacházení se svými daty a nechat zpomalovat přístup k určitému obsahu nebo jej blokovat. Nová pravidla mají v USA vstoupit v platnost začátkem příštího roku.

Nyní používaný model, kdy se podmínky přístupu k různému typu obsahu nesměly lišit, vysvětlil prezident Obama v roce 2014 takto: „Žádná služba by neměla zůstat 'zaseknutá v pomalém jízdním pruhu', jen proto, že se za ní neplatí poplatek.“ 

„V důsledku zaváděných opatření budou naši poskytovatelé širokopásmových služeb získávat mimořádné nové pravomoci. Budou mít pravomoc zablokovat webové stránky, zaškrtit některé služby a budou mít moc cenzurovat on-line obsah,“ uvedla demokratická komisařka FCC Jessica Rosenworcelová. „Budou mít právo někoho diskriminovat a upřednostňovat internetový provoz těch společností, s nimiž mají placené a hromadné dohody a budou mít právo odklonit všechny ostatní na pomalé, nekvalitní cesty.“

8 minut
Horizont ČT24: Konec otevřeného internetu v USA
Zdroj: ČT24

„Zrušení neutrality sítě zničí internet“

Většina republikánů ve Federální komisi pro spoje, vedená předsedou Ajitem Paiem je spolu s hlavními poskytovateli internetu, jsou neoblomně přesvědčeni, že regulační převrat pro Američany nic nezmění.

Tvrzení, že zrušení neutrality sítě zničí internet, je „strašidelný příběh před spaním pro děti telekomunikačních geeků“, řekl republikánský komisař Mike O'Rielly. Poskytovatelé internetových služeb se domnívají, že nemají v úmyslu zapojit se do některých zločineckých praktik, které aktivisté varují.

„Neskončí s tím internet tak, jak ho známe. Nehodláme tím zabít demokracii. Nebude to potlačovat svobodu on-line projevu,“ prohlásil Pai. „Pokud by tato tvrzení sama o sobě neukázala svou absurditu, naše zkušenosti s internetem před rokem 2015 a naše internetové zkušenosti zítřka, jakmile toto zrušení pravidel projde, jim to dokáže.“

Mnoho velkých firem se přitom staví právě za neutralitu internetu. Mezi nimi jsou i Amazon, eBay, Microsoft, ale také sociální síť Twitter nebo hnutí Greenpeace. Za neutralitu se staví také „otec internetu“ a současný viceprezident Googlu Vint Cerf. Patřil k zakladatelům protokolu, na kterém je celá dnešní síť postavena. Sám tvrdí, že internet byl navržen bez jakýchkoliv orgánů, které by kontrolovaly přístup k novému obsahu nebo službám.

Rozhodnutí Federální komise pro komunikaci o ukončení neutrality sítě je škodlivé a je zklamáním. Otevřený internet je zásadní pro nové nápady a ekonomické příležitosti - a poskytovatelé internetu by neměli mít možnost rozhodovat, co lidé mohou vidět on-line nebo účtovat víc za určité stránky. (…) Jsme připraveni spolupracovat s členy Kongresu a dalšími, abychom pomohli vytvořit volný a otevřený internet pro všechny.
Sheryl Sandberg
Ředitelka operací společnosti Facebook

Zastánci neutrality sítě tvrdí, že neutrální síť podporuje svobodu projevu a vede k další demokratické účasti na internetu. Senátor Al Franken z Minnesoty se obává, že bez regulací budou hlavní poskytovatelé internetových služeb používat svou mocenskou pozici k potlačování práv lidí.

Změna má potenciál radikálně změnit digitální svět

Zajištěním, že všichni lidé a webové stránky k sobě budou mít stejný přístup, bez ohledu na jejich schopnost platit, chtějí zastánci neutrality sítě zabránit nutnosti „platit za svobodu projevu“ a chtějí také zabránit další centralizaci síly médií. Podle amerického profesora právní vědy na Harvard Law School, Lawrence Lessiga neutralita sítě zajišťuje, že internet zůstává svobodnou a otevřenou technologií a podporuje demokratickou komunikaci.

Zastánci neutrality také předpokládají možné „rozdrobení internetu“, neboť některé webové stránky a streamovací služby získají rychlostní výhodu nad ostatními. Panují obavy, že internet by mohl vypadat spíš jako kabelová televize, kdy budou poskytovatelé dělit internet do balíčků webových stránek, aplikací a služeb, a ne nabízet volný přístup k internetu. 

Mezi „balíčky“ by také mohly patřit i stránky s pornografickým obsahem. „Bez (neutrality internetu) budou kabelové a bezdrátové sítě, které kontrolují přístup k internetu, mít bezproblémovou moc, aby na trhu vybírali vítěze a poražené,“ řekl viceprezident společnosti Pornhub Corey Price. Zrušení regulace by tak mohlo způsobit nejen to, že poskytovatel bude uživatelům omezovat nebo zpoplatňovat přístup k takovému obsahu, ale mohlo by to také ovlivnit kvalitu a kvantitu dostupných materiálů. Většina snímků pro dospělé na zmiňovaném serveru pochází od amatérů, které by zpoplatnění služeb mohlo od další produkce odradit.

Rozhodnutí bylo schváleno po stranické linii poměrem hlasů tři ku dvěma. Má přitom potenciál radikálně změnit digitální svět. Jednání provázely protesty a kvůli neurčené bezpečnostní hrozbě se členové museli těsně před hlasováním evakuovat.

Regulace internetu je v USA ožehavým tématem, odvětví je zatím jen pod velmi malým úředním dohledem. Někteří experti se obávají, že nová regulace by se mohla promítnout i do evropských pravidel.

Načítání...