ČT má kompletní Radu, doplní ji Jankovec a Závozda

Praha - Poslanci dnes zvolili poslední dva zbývající členy Rady České televize. Stali se jimi Michal Jankovec a Jiří Závozda. Šest let budou dohlížet na činnost veřejnoprávní televize. Patnáctičlenná Rada ČT je tak po dnešku kompletní. Do její náplně činnosti patří například jmenování a odvolávání generálního ředitele. Ten současný, Jiří Janeček, ve středu oznámil, že ke konci srpna ve své funkci skončí.

Původně byla v Radě ČT volná čtyři místa. Z 12 kandidátů, které poslancům nabídl sněmovní výbor, sněmovna již ve středu zvolila dva, a to spisovatele Antonína Bajaju a Reného Kühna. Další čtyři kandidáti postoupili do druhého kola a v něm se vybíralo dnes. 

Závozda pracoval jako zástupce šéfredaktora Lidových novin (LN), později vedl reportérské oddělení Mladé fronty Dnes a od roku 2001 působil jako šéf zpravodajství televize Prima, odkud odešel v srpnu 2007. Loni byl šéfeditorem LN, nyní se věnuje mediálnímu vzdělávání, přednáší i na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Jankovec v 90. letech řídil tiskovou agenturu ČTA, v poslední době se věnuje výzkumu veřejného mínění, zabývá se také analýzou zpravodajství. Letos kandidoval na ředitele ČTK.

Týdeník Reflex dnes o Kühnovi napsal, že je majitelem a jednatelem PR agentury Ian Derson advertising z Ostravy. V minulosti se podle týdeníku podílel na kampaních ČSSD v Moravskoslezském kraji.

V Radě ČT končí bývalý mluvčí pražské ODS a dosavadní šéf Rady ČT Jiří Baumruk, exposlankyně KSČM Alena Svobodová a bývalá slavná koulařka Helena Fibingerová, která má nejblíže k ČSSD.  

Poslanci tento týden také doplnili Radu Českého rozhlasu. V ní nově zasednou Ervín Kukuczka, Michal Stehlík, Ivan Tesař a Petr Šafařík.