Čína zřejmě předstihla USA a má nejvíce uživatelů internetu

Peking - Čína už zřejmě předstihla Spojené státy a má nejvíce uživatelů internetu na světě. Tamní média dnes totiž oznámila, že na konci února v Číně využívalo internet 221 milionů lidí, což je značný nárůst proti konci loňského roku, kdy počet uživatelů činil 210 milionů. To bylo jen asi o pět milionů méně než v USA.

Interpretace dat je ale zatím sporná. Pokud se růst uživatelů dál rychle zvyšuje, pak už má nyní Čína patrně nejvíce uživatelů internetu. Tak údaje interpretuje agentura Reuters.

Agentura AP ale s odkazem na data společnosti Nielsen/NetRatings uvedla, že Spojené státy měly v březnu zhruba 221 milionů uživatelů internetu, což by tedy bylo stejně, jako měla Čína na konci února. „I přes rychlý růst internetové populace je podíl uživatelů internetu na celkovém počtu obyvatel stále nižší, než činí průměr ve světě,“ uvedla dnes agentura Nová Čína. Ta se odvolává na data ministerstva informačního průmyslu.

Na konci loňského roku v Číně využívalo internet jen asi 16 procent populace. Průměr ve světě přitom činil 19,1 procenta. Počet uživatelů se zvyšuje i ve Spojených státech, tempo růstu je ale slabší než v Číně. Zda má Čína skutečně nejvíce uživatelů internetu na světě, tak potvrdí až údaje za březen.

V Číně je podle agentury Reuters pořád ještě běžná cenzura internetových stránek. Vláda tam využívá propracovaný systém filtrování dat a zaměstnává desítky tisíc lidí, kteří monitorují provoz. Tedy především to, co si lidé nejčastěji prohlížejí a jaké servery navštěvují.

Vláda má obvykle snahu filtrovat stránky s pornografickým obsahem a přístup na servery, které podle jejího názoru mohou podněcovat k podvratné činnosti. Internet se ale v poslední době stává i nástrojem k potlačování protičínských nálad, které pronásledují olympijskou pochodeň.

Růst obliby internetu je patrný převážně v delší časové řadě. Na začátku loňského roku v Číně využívalo internet asi 137 milionů lidí, takže za rok a dva měsíce se počet uživatelů zvýšil o 61 procent.

  • Čínská Microsoft Windows autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/189/18860.jpg
  • Čínští uživatelé PC autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/189/18861.jpg
  • Čínští uživatelé internetu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/189/18855.jpg