Zemřel britský dramatik Harold Pinter, nositel Nobelovy ceny

Londýn - Světoznámý britský dramatik Harold Pinter, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2005 a jeden z průkopníků absurdního dramatu, zemřel tuto středu ve věku 78 let. V Londýně to dnes oznámila jeho manželka Antonia Fraserová. Britský dramatik, kterého pojilo dlouholeté přátelství s českým exprezidentem Václavem Havlem, byl považován za nejvýznamnějšího představitele britského dramatu druhé poloviny 20. století.

„Harold Pinter byl skvělý dramatik, kterého jsem si od mládí velmi vážil. Jeho hry považuji za skvělé,“ uvedl Havel na svých webových stránkách a připomněl, že se s Pinterem, který byl už dlouho nemocen rakovinou hrtanu, už v 70. letech minulého století osobně spřátelili.

Harold Pinter se narodil v Londýně v roce 1930. Krátce studoval na Královské akademii dramatických umění, své verše publikoval mimo jiné pod pseudonymem Harold Pinta. Jako pacifista odmítl nastoupit vojenskou službu. Nejprve pracoval v Irsku a Anglii jako herec, začátkem sedmdesátých let minulého století pak začal režírovat divadelní hry. Později byl zaměstnán v britském National Theatre.

Odpůrce války v Iráku, kritik Bushe a Blaira

Celkem napsal tři desítky divadelních her a řadu kratších skečů, filmové a televizní scénáře i rozhlasové hry. V několika inscenacích svých her hrál, mnoho jich režíroval. V roce 2005 mu švédská akademie ve Stockholmu udělila Nobelovu cenu na literaturu.

Pinter se také angažoval například jako odpůrce války v Iráku a neúnavný kritik amerického prezidenta George Bushe a britského premiéra Tonyho Blaira. Pinter byl dvakrát ženatý a ve volném čase hrával kriket - byl dokonce předsedou Gaieties Cricket Clubu.

Výběr z děl Harolda Pintera:

Divadlo:
Pokoj, Správce, Země nikoho, Staré časy, Krajina, Zrada, Ticho, Prach v prachu, Mechanický číšník

Rozhlasové hry:
Mírná bolest, Trpaslíci

Filmové scénáře:
Sluha, Posel, Francouzova milenka

zdroj: Wikipedia

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 5 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 18 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 22 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...