Waters opět zazdí Prahu. Nechci být stranou, říká

Praha - „Jestli si mě lidé budou po smrti pamatovat kvůli The Wall, pak mi to stačí,“ tvrdí Roger Waters, britský skladatel a hudebník, někdejší člen Pink Floyd. Výpravnou koncertní podobu alba z roku 1979 představí dnes v pražské O2 Areně spolu se svým synem. The Wall vznikla sice v éře Floydů, Waters ale zdůrazňuje, že proslulé rockové album je výhradně jeho autorským dílem.

Krutý kapitán Roger, tak popsal svého bývalého spoluhráče bubeník Pink Floyd Nick Mason. Jenomže byl to právě Waters, kdo si koncem 70. let mohl nárokovat vedení kapely jako její hlavní autor.

Do života hlavní postavy konceptuálního alba The Wall se promítla nesmyslná krutost války i neblahé zkušenosti se vzdělávacími ústavy. „Postavu, kterou jsem vytvořil, ovlivnilo to, že stále víc chápe, co je v mezilidských vztazích možné. Ve společnosti i v soukromí. Samozřejmě má taky všemožná trápení se ženami, což je vlastně nevyhnutelné v každé době,“ povzdychl si čtyřikrát ženatý Waters začátkem roku v rozhovoru pro ČT24.

Hlavní poselství Zdi ovšem podle něho nespočívá v peripetiích osobních, ale válečných. „The Wall je dnes, po 11. září, ještě aktuálnější. Vidím to v USA, kde žiju, i po celém světě. Evropa se do dění po 11. září nechala zatáhnout, určitě se nechala zatáhnout Velká Británie, která následovala šíleného Bushe do Iráku bez jakékoli přičiny,“ domnívá se Waters.

On sám se snaží zdi bořit - nejen na koncertech. „Rád bych zůstal v paměti jako člověk, který věřil v to, co Elie Wiesel, velký pamětník holocaustu. Říká, že stát stranou lhostejně a tiše je největší hřích. Ani já nebudu stát lhostejný a tichý, když vidím nespravedlnost,“ slibuje Waters.

Dnes večer, kdy v Praze předvede svou přepracovanou show The Wall, rozhodně stranou nebude. Oproti předchozímu turné, během něhož se také zastavil v pražské O2 Areně, slibuje koncert dojemnější, poutavější, dramatičtější a napínavější. Na pódiu se představí i se svým synem Harrym, který měl v úterý koncert v Malostranské besedě se souborem Harry Waters Quartet. „Je výborným šéfem. Opravdu bezvadně se s ním pracuje,“ říká o svém otci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 8 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 12 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...