Uran jako sociokulturní element

Praha - Novinkou divadelního a filmového režiséra a dramaturga Miroslava Bambuška je inscenace Uran, kterou má dnes premiéru v bunkru bývalého velení protivzdušné obrany Československa. Uranu předcházel projekt Voda v Ekotechnickém muzeu v pražské Bubenči v roce 2010 a v roce 2009 inscenace nazvaná Zdař Bůh v Ostravě na dole Michal v Michálkovicích, jejíž tématem bylo černé uhlí.

Jedná se o třetí část z celorepublikového cyklu Cesty energie 2009-2013, zaměřeného na čtyři z nejdůležitějších energetických zdrojů: uhlí, uran, vodu a ropu. Podle Bambuška se v uranu skrývá určité vesmírné tajemství - ne náhodou dostal své jméno po plynném ledovém obrovi. Jinde je ale Uran srovnáván spíše s Prométheem, jakožto nositelem změny, individuace a nezávislosti.

„Naše inscenace se zabývá uranem jakožto sociokulturním elementem, ale také jakožto nástrojem a symbolem moci. Tematizujeme počátek těžby u nás pro zbrojní potřeby v SSSR a příběhy muklů v uranových koncentrácích. Ale zabýváme se i současnou reflexí jádra a jeho využitím pro mírové či zbrojní účely,“ podotkl Bambušek.

2 minuty
Reportáž Pavly Sedliské
Zdroj: ČT24

Dramatik a režisér Miroslav Bambušek absolvoval v roce 2000 studium filozofie a překladatelství na Institutu základů humanitní vzdělanosti Univerzity Karlovy. Dramaturgicky a režijně spolupracoval s Činoherním studiem v Ústí nad Labem. V roce 2004 pracoval jako dramaturg Západočeského divadla v Chebu. Za hry Písek (2002) a Porta Apostolorum (2004) byl oceněn Nadací Alfréda Radoka. Za iniciaci a završení projektu Perzekuce.cz v pražském prostoru La Fabrika získal Cenu Sazky a Divadelních novin 2006. V roce 2008 ho ocenila Nadace RWE & Barrandov studio za námět na filmový scénář Případ Postelberg.

Letos na jaře uvedl Bambušek v pražském Divadle Na zábradlí hru Česká válka, jejíž příběh zasadil do 50. let minulého století. Při psaní se inspiroval osudy několika protikomunistických odbojových skupin včetně bratří Mašínů. V příběhu jedné vesnice a jedné rodiny se zamýšlí nad studenou válkou i tím, zda byl takzvaný třetí odboj skutečným odbojem.

Uran - autoři a producenti: Miroslav Bambušek, Ewan McLaren a občanské sdružení Mezery. Premiéra: v neděli 18. září, první repríza: 19. září. Ve spolupráci s festivalem Příští vlna se 9. října uskuteční druhá premiéra projektu, který podpořilo například ministerstvo kultury.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 5 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 15 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...