Tip z iVysílání: Aféra Spiegel prověří média i politiku

99 minut
Z iVysílání: Aféra Spiegel (lze přehrát do 6. září 2020)
Zdroj: ČT24

Politické ambice stály proti síle novinového článku. Německý snímek Aféra Spiegel (2014) zpracovává skandální aféru z počátku šedesátých let. V iVysílání si tehdejší kauzu mohou diváci připomenout do 6. září.

Pokud byste si chtěli pustit všechna videa v iVysílání, potřebovali byste si na jejich sledování vyhradit 3918 dní. Zorientovat se v takovém množství může být náročné. Web ČT24 proto pravidelně zveřejňuje tip na jeden záznam, který by bylo škoda si v programu uplynulého týdne nechat ujít.

Filmové drama je postaveno na střetu dvou neústupných a vlivných mužů: bavorského politika Franze-Josefa Strausse a šéfredaktora týdeníku Der Spiegel Rudolfa Augsteina. Zatímco pravicový Strauss měl jasný postoj vůči Sovětskému svazu a nabádal k vyzbrojování Německa pro případ jaderného napadení, Augstein jeho názory kategoricky odmítal a přikláněl se na stranu levicových liberálů.

Spiegel uveřejnil několik reportáží, které měly čtenářům odhalit Straussovu povahu a politické machinace, což vyústilo v celospolečenský skandál, soudní při a debatu o svobodě médií a demokracii. Televizní snímek skutečné události zpracovává s důrazem na autenticitu prostředí a psychologii postav.

Filmy o Berlínské zdi i Mengelem

Režisér Rolando Suso Ruchter si látky z minulosti vybírá opakovaně. Například se scenáristou Aféry Spiegel Johannesem W. Betzem se potkali už při natáčení dramatu Tunel, který se také odehrává v šedesátých letech a je také inspirován reálnými životy. Sleduje pokus o útěk přes – nebo spíše pod – rostoucí Berlínskou zdí, jež má neprodyšně oddělit Východ od Západu. Naopak snímek Prolomit zeď se soustředí na dobu těsně před zhroucením železné opony. 

Hlavním hrdinou dalšího Richterova filmu Nic než pravdu je nacistický lékař Mengele. Zatímco ve skutečnosti nebyl nikdy nucen čelit spravedlnosti před soudem, ve fiktivním příběhu se sám jako stárnoucí muž vrací do Německa, aby obhájil svoje činy jako vědecký přínos lidstvu. Richter natočil mimo jiné také rekonstrukci únosu letadla, který měl na sklonku sedmdesátých let donutit německé úřady k propuštění teroristů z Frakce Rudé armády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 6 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...