Sochy pro největší galerii vznikají v Krušných horách

Vejprty (Ústecko) - Posedmnácté dovezly letos náklaďáky kameny z pískovcového lomu u Hořic do krušnohorských Vejprt. Na kraji třítisícového městečka je složily na nevelkou louku u Galerie H, která zde každý rok v červenci organizuje mezinárodní sochařské sympozium. Na letošní ročník sem zamířilo devatenáct sochařů, kteří svá díla, dokončená i přes rozmary počasí, představí v celé kráse na pondělním slavnostním zakončení. Pak všechny sochy poputují do českých a německých nemocnic.

S myšlenkou charitativního projektu přišel na počátku 90. let Petr Hladký, majitel Galerie H. Cílem bylo dohnat „ztrátu kontaktů ve výtvarném umění po letech nesvobody a snažit se pomalu pochopit moderní umění a jiné formy vývoje a cest v tomto směru“.

Žmoulání čepice aneb dostatek sochařů, nedostatek peněz

Poprvé se sochaři ve Vejprtech sjeli v roce 1993 na česko-německém sympoziu a v následujících ročnících přibyli účastníci i z dalších zemí. Nejdelší cestu měli ti z Mexika, Brazílie nebo Japonska. „A nejsou to žádní amatéři. Jsou to profesionální sochaři, mnozí z nich učí na univerzitách,“ doplnil galerista, který kromě sochařského sympozia organizuje i malířské.

Kapacitně pojme loučka u Galerie H zhruba dvacet sochařů a zájem o sympozium je, přestože kromě jídla a střechy nad hlavou si vše ostatní hradí z vlastní kapsy. „Dneska už se sochaři nemám problém, hlásí se jich čím dál tím víc,“ potvrdil Hladký. „Obavy, že se nesejdou, máme ale samozřejmě pokaždé,“ dodal s tím, že na jednom z počátečních sympozií museli kvůli několika nečekaným odřeknutím řešit problém s nedostatkem účastníků doslova přes noc.

Vrásky na čele mu ale spíš každoročně přidělává finanční zajištění projektu. Firmy na Ústecku zanikají a s nimi mizí i sponzoři. „O penězích rozhodují lidé, kteří sedí v Praze a o Krušných horách nic nevědí. Je třeba pořád chodit a žmoulat čepici,“ říká Hladký. „Potkáte lidi, kteří vám fandí, ale i ty, kteří vám nepřejí,“ dodává. Do první skupiny patří podle jeho slov Ústecký kraj, který vejprtské sympozium finančně podporuje. Letos s jeho pomocí vydala galerie také knihu, která mapuje historii sympozia.

O výhru nejde

Vidět lze deset dní v roce u vejprtské galerie rozmanitou sochařinu - od figurální tvorby až po opravdu moderní věci. Co z kusu kamene před sebou vytvoří, je zcela na umělcově fantazii. „Dříve se nám snažili téma určit. Například když byly sochy určeny do Jáchymova, tak tématem byla Marie Curie. Ale každý ze zadání stejně utekl a dělal si, co ho napadlo. Letos tedy žádné téma nemáme, to své vlastní je ale třeba dobře zvolit, aby ho bylo možné stihnout,“ uvedl jeden z účastníků Ondřej Doležal.

A když někdo nestíhá, funguje mezi sochaři spíše kolegiální soudržnost než rivalita - proto jste mohli letos zastihnout třeba Angličana Paula Cooka, jak sochá spolu se Schprecherovými švýcarskou kytaru. „Pro mnohé je tohle sympozium už tradicí, jezdí sem léta. A je to hezké, když se zase potkáme,“ prozradil Doležal jeden z důvodů, proč mají účastníci projektu k soutěživosti daleko.

Sochy jako terapie

Sympozium označuje Hladký za „největší galerii v České republice“. Sochy jsou po skončení totiž darovány nemocnicím, kde si je mohou ročně prohlédnout desetitisíce lidí. Objekty, jejichž cena se pohybuje zhruba od dvou set tisíc výše, mohou zdravotnická zařízení i prodat. „Když budete továrník a budete se chtít odvděčit za dobře provedenou operaci, můžete si koupit sochu,“ uvádí příklad Hladký.

Nemocnice ale sochy prý většinou prodávat nechtějí. „Jsou rádi, že je mají, jde totiž o určitý druh terapie. Když máte rakovinu a nechcete na ni myslet, můžete si povídat třeba zrovna o sochách,“ domnívá se Hladký. Letošní sochy poputují na Kliniku Dr. Pírka v Mladé Boleslavi a za hranice na kliniku v Zittau.

Zájem nemocnic a především zájem sochařů, zvláště těch, kteří se do Vejprt pravidelně vrací, Hladkého těší a nabíjí energií před každým dalším ročníkem sympozia. „Je to o lidech,“ říká, „ne každý sem přijede zdarma dělat na něčem, co stojí čtyři sta tisíc korun.“

Samotní účastníci sympozia se shodují, že významný bod v jejich profesionálním životopise to neznamená a že do Vejprt přijíždějí z jiných důvodů. Kvůli lidem, atmosféře a i dobrému pocitu. „Dopad na mou další tvůrčí práci to příliš nemá, ale víte, že někde stojí vaše socha, a to je pro výtvarníka vždycky příjemné,“ shrnul Ondřej Doležal.

Alan a Christine Wardovi (Anglie) - návod, k čemu slouží tato socha, najdete v písmenech UC…

Ada Moran Riesse (Izrael) - kamenný uzel, z určitého úhlu ne nepodobný srdci, jako symbol spojení a vztahů…

Rolf a Muriel Sprecher (Švýcarsko) - kytaru na party jim pomáhá chystat Angličan Paul Cook

Ondřej Doležal (ČR) - dívka s kočkou

  • Mezinárodní sochařské sympozium - Vejprty 2009 autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99432.jpg
  • Galerie H autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99426.jpg
  • Sochařka z Izraele Ada Moran Riessová na sochařském sympoziu ve Vejprtech 2009 autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99437.jpg
  • Petr Hladký s manželkou, organizátoři sympozia a majitelé vejprtské Galerie H autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99427.jpg
  • Areál Galerie H autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99425.jpg
  • Alan a Christine Wardovi (Anglie) autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99421.jpg
  • Knot - autorka Ada Moran Riessové z Izraele autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99438.jpg
  • Rolf a Muriel Sprecher (Švýcarsko) a Paul Cook (Anglie) na sochařském sympoziu ve Vejprtech 2009 autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99434.jpg
  • Sochař Ondřej Doležal - Česká republika autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99424.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 8 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...