Sen Kitana o Kitanovi, který se snaží nebýt Kitano

Může se tvůrce vymanit očekáváním, jaká si s ním spojuje jeho publikum? Jeden z neznámějších japonských režisérů současnosti Takeshi Kitano roztáčí spirálovitou frašku o své vlastní identitě. Jeho nejsvobodomyslnější a zároveň nejzákeřnější snímek z posledních let Takeshis' (2005) uvádí Velikáni filmu 27. července od 20:55 na ČT2.

Od 90. let minulého století platí Takeshi Kitano za mezinárodně nejznámějšího žijícího japonského režiséra. V zahraničí je coby miláček festivalového publika vnímán jako autor melancholických balad, kde se snoubí málomluvná křehkost s výbuchy krutého násilí. Naopak v Japonsku si ho všichni spojují především s jeho mediální personou moderátora i komika se zlomyslným smyslem pro humor, případně jako představitele nelítostných mafiánů z filmů o jakuze.

Ačkoli deset let od průlomové romance Scény u moře (1991) mezinárodní festivaly zasypávaly Kitana cenami, jeho největší domácí úspěch mu přinesla až parafráze na ikonickou postavu slepého maséra a mistra meče Zatóičiho (2003).

Snímek Takeshis' (2005) je prvním titulem v tematické trilogii, kterou režisér reflektuje svou autorskou suverenitu a vztah k požadavkům publika, přesněji řečeno právě nemožnost vymanit se ze škatulek, kam si ho na základě očekávání zařadili domácí i festivaloví diváci.

Takeshi Kitano (vpravo) ve svém filmu Takeshis'
Zdroj: ČT24/ČT

„Kitano reflektoval svoji pozici coby režiséra a svoji autorskou svobodu, potažmo to, jak je vázaný na očekávání publika. A tudíž tvůrcem, který vůbec nemá autorskou svobodu, ale od něhož se očekává, že bude dále zapadat do škatulky, kterou si pro něj lidé vytvořili. Takeshis' se dá popsat jako sen Takeshiho Kitana o Takeshim Kitanovi, který se snaží nebýt Takeshim Kitanem. Ale jak diváci uvidí, vůbec se mu to nedaří,“ uvedl ke snímku filmový publicista Jiří Flígl.

Snové logice podřízené vyprávění splétá Kitano bizarní spirálu, kde se pokaždé v jiné roli opakují postavy ztvárněné samotným Kitanem a členy tzv. Takeshiho armády – pomyslného uskupení komiků, herců a varietních umělců vystupujících v Kitanových pořadech a filmech. Zastřešující myšlenkou surreální frašky je snaha režiséra uprchnout své vlastní mediální osobnosti. Ale i v podobě zneuznaného komparzisty a vysmívaného prodavače v sámošce se mu stále na paty lepí stejné figury a stejně se mu v rukou objevují pistole. „Takeshis' představuje radostně zlomyslnou ódu na tvorbu Takeshiho Kitana a obecně i na autorství v kinematografii,“ uzavírá Flígl.

TAKESHIS'. Japonsko, 2005. Režie, scénář: Takeshi Kitano. Kamera: Katsumi Yanagishima. Hrají: T. Kitano, K. Kjóno, R. Ósugi, S. Teradžima, T. Watanabe a další. ČT snímek uvádí v japonském znění s titulky.

TAKESHI KITANO (* 18. 1. 1947). Jeden z nejvýznamnějších japonských umělců, známý režisér, herec, scenárista, komik, spisovatel, malíř a televizní moderátor, vlastním jménem Take-chan. Filmové režii se začal věnovat na konci osmdesátých let. Debutoval kriminálně dramatickým snímkem Ten chlap je magor!, který zrežíroval, ztvárnil v něm hlavní roli nekompromisního policejního detektiva a na kterém se podílel i jako scenárista a střihač. Podobně všestranně se podílel i na dalších svých filmových projektech, např. Říjen, 3:4, Sonatine, Ohňostroj, Ve spárech yakuzy, Samuraj nebo Ukrutnost, které jsou mistrnou kombinací kriminálního a akčního žánru s černým humorem.

Dříve než jako režisér a herec se Takeshi Kitano proslavil v osmdesátých letech jako populární komik. Úspěšnou kariéru baviče zahájil s kamarádem v groteskní dvojici The Two Beat, pro niž si také zvolil umělecké jméno Takeshi. Vystupoval v televizi a od slavného Senzibura Fukamiho bral lekce herectví, tance a zpěvu. Postupně začal být obsazován do nejrůznějších filmů.

Kromě úspěšné herecké kariéry a účinkování v televizních pořadech (např. Takeshiho hrad) se věnuje psaní a výtvarnému umění. Vydal na padesát knih (novely, eseje, poezii i filmové kritiky) a uspořádal bezpočet výstav svých obrazů.

Jiří Flígl o Takeshim Kitanovi (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 9 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...