Rota diriguje Rotu

Praha – Italský dirigent Marcello Rota je pojítkem mezi operním pěvcem Andreou Bocellim, slavným filmovým skladatelem Ninem Rotou (1911-1979) a Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO). Marcello, dvorní dirigent Bocelliho koncertů, v těchto dnech nahrává v Praze s ČNSO symfonie Nina Roty. Rotovy skladby z Kmotra a Amarcordu zařadil Bocelli do repertoáru na svém posledním úspěšném turné po Austrálii a Novém Zélandu, na němž ho doprovázel právě Český národní symfonický orchestr.

"Je znám jako skladatel filmový, ne jako tradiční, a to je chyba. Já jako jeho vzdálený příbuzný se snažím o to, abych propagoval jeho hudbu," říká o Ninu Rotovi Marcello Rota.

Spojení populárních melodií a klasického repertoáru na nejen Bocelliho koncertech nepovažuje za nic ošidného, ale za jednu z možností, jak přitáhnout publikum na vystoupení operních pěvců.

Filmový Nino Rota

Jako filmový skladatel debutoval v roce 1933 hudbou ke snímku Lidový vlak, který však propadl u kritiky i u diváků. Druhý pokus po devíti letech byl mnohem úspěšnější – hudba k filmu Pod římským sluncem znamenala průlom v jeho kariéře, od jeho uvedení složil hudbu k desítkám snímků různých žánrů. Zřejmě nejpodstatnější byla jeho spolupráce s režisérem Federicem Fellinim. Za hudbu k filmu Kmotr II. získal Oskara.

Drž se filmu, Nino

Jeho jmenovec Nino s mícháním obou proudů téměř po celý život bojoval. Opakovaně se snažil kritiky i veřejnost přesvědčit o tom, že mezi jeho filmovou a klasickou hudbou není žádný kvalitativní rozdíl.

Ovšem jeho „vážné“ skladby nikdy nedosáhly zdaleka takové slávy jako filmové melodie k Felliniho nebo Viscontiho snímkům. Motivy jsou příliš jednoduché, myšlenky přímočaré a emoce srozumitelné, proto není nijak zajímavý, psala o Ninových klasických dílech kritika.

Dvě symfonie a mezi nimi celý život

Nicméně provázanosti mezi svou filmovou a klasickou hudbou se Nino Rota neubránil – zřejmě ani nebránil. Část jedné ze symfonií, kterou jeho vzdálený příbuzný Marcello nahrává s Českým národním symfonickým orchestrem, přebírá hudbu z Viscontiho filmu Gepard.

„První symfonii složil, když byl ještě mladý, v druhé polovině 30. let. Druhá symfonie spadá do 70. let, takže obě práce jsou v určité opozici,“ říká o Ninových dílech, které má nyní pod svou taktovkou, Marcello. Rotovy symfonie i hudbu k filmům slavných režisérů uvede ČSNO v březnu příštího roku.

Poutník Marcello Rota

Řídil všechny velké italské orchestry v prestižních koncertních sálech Evropy. Zahraniční symfonické a operní orchestry dirigoval po celém světě.Operní repertoár Marcella Roty obsahuje více jak 30 děl, přičemž důraz klade na Rossiniho, Belliniho, Donizettiho, Verdiho a Pucciniho. Spolupracuje s četnými světoznámými sólisty, mezi nimi právě s Andreou Bocellim. Jako jeho doprovod absolvoval společně s ČNSO v posledních letech 30 koncertů po Evropě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025
Načítání...