Rota diriguje Rotu

Praha – Italský dirigent Marcello Rota je pojítkem mezi operním pěvcem Andreou Bocellim, slavným filmovým skladatelem Ninem Rotou (1911-1979) a Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO). Marcello, dvorní dirigent Bocelliho koncertů, v těchto dnech nahrává v Praze s ČNSO symfonie Nina Roty. Rotovy skladby z Kmotra a Amarcordu zařadil Bocelli do repertoáru na svém posledním úspěšném turné po Austrálii a Novém Zélandu, na němž ho doprovázel právě Český národní symfonický orchestr.

"Je znám jako skladatel filmový, ne jako tradiční, a to je chyba. Já jako jeho vzdálený příbuzný se snažím o to, abych propagoval jeho hudbu," říká o Ninu Rotovi Marcello Rota.

Spojení populárních melodií a klasického repertoáru na nejen Bocelliho koncertech nepovažuje za nic ošidného, ale za jednu z možností, jak přitáhnout publikum na vystoupení operních pěvců.

Filmový Nino Rota

Jako filmový skladatel debutoval v roce 1933 hudbou ke snímku Lidový vlak, který však propadl u kritiky i u diváků. Druhý pokus po devíti letech byl mnohem úspěšnější – hudba k filmu Pod římským sluncem znamenala průlom v jeho kariéře, od jeho uvedení složil hudbu k desítkám snímků různých žánrů. Zřejmě nejpodstatnější byla jeho spolupráce s režisérem Federicem Fellinim. Za hudbu k filmu Kmotr II. získal Oskara.

Drž se filmu, Nino

Jeho jmenovec Nino s mícháním obou proudů téměř po celý život bojoval. Opakovaně se snažil kritiky i veřejnost přesvědčit o tom, že mezi jeho filmovou a klasickou hudbou není žádný kvalitativní rozdíl.

Ovšem jeho „vážné“ skladby nikdy nedosáhly zdaleka takové slávy jako filmové melodie k Felliniho nebo Viscontiho snímkům. Motivy jsou příliš jednoduché, myšlenky přímočaré a emoce srozumitelné, proto není nijak zajímavý, psala o Ninových klasických dílech kritika.

Dvě symfonie a mezi nimi celý život

Nicméně provázanosti mezi svou filmovou a klasickou hudbou se Nino Rota neubránil – zřejmě ani nebránil. Část jedné ze symfonií, kterou jeho vzdálený příbuzný Marcello nahrává s Českým národním symfonickým orchestrem, přebírá hudbu z Viscontiho filmu Gepard.

„První symfonii složil, když byl ještě mladý, v druhé polovině 30. let. Druhá symfonie spadá do 70. let, takže obě práce jsou v určité opozici,“ říká o Ninových dílech, které má nyní pod svou taktovkou, Marcello. Rotovy symfonie i hudbu k filmům slavných režisérů uvede ČSNO v březnu příštího roku.

Poutník Marcello Rota

Řídil všechny velké italské orchestry v prestižních koncertních sálech Evropy. Zahraniční symfonické a operní orchestry dirigoval po celém světě.Operní repertoár Marcella Roty obsahuje více jak 30 děl, přičemž důraz klade na Rossiniho, Belliniho, Donizettiho, Verdiho a Pucciniho. Spolupracuje s četnými světoznámými sólisty, mezi nimi právě s Andreou Bocellim. Jako jeho doprovod absolvoval společně s ČNSO v posledních letech 30 koncertů po Evropě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 4 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 14 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...